Myślą, że znak ich nie dotyczy. Mandat to nawet 5 tys. zł

Chociaż wiele znaków drogowych ustawionych przy drodze dotyczy samochodów, to niektóre zawierają w swojej definicji także innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Tak jest m.in. ze znakiem B-1, który muszą przestrzegać nie tylko kierowcy, ale też wycieczki.

Znak B-1 dotyczy nie tylko kierowców
Znak B-1 dotyczy nie tylko kierowców
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | UM Tychy

30.01.2024 | aktual.: 30.01.2024 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znak B-1 informuje kierowcę o zakazie ruchu na drodze, przy której został on ustawiony. Tymczasem muszą na niego uważać nie tylko kierowcy pojazdów. Niektórzy zapominają bowiem, że w definicji znaku wymienieni są także inni uczestnicy ruchu. Zgodnie z par. 16 Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.

Jak widać, znak dotyczy także kolumny pieszych. Według art. 2 pkt 19 ustawy Prawo o ruchu drogowym kolumna pieszych to po prostu "zorganizowana grupa pieszych prowadzona przez kierownika lub dowódcę". Oznacza to tyle, że np. zorganizowana wycieczka z kierownikiem czy pielgrzymka również musi stosować się do wspomnianego znaku.

Znak B-1
Znak B-1© Materiały prasowe

Sam ruch kolumny pieszych reguluje z kolei art. 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oczywiście od sytuacji są wyjątki. Te występują, jeśli pod znakiem B-1 znajdzie się tabliczka wyłączająca z obowiązku konkretne grupy uczestników ruchu. Najczęściej można spotkać kombinację z tabliczką T-22, która zdejmuje z rowerzystów zakaz ruchu po danej drodze. Co również istotne - standardowo zakaz ruchu dotyczy także ich.

Znak B-1 często pojawia się w pobliżu uszkodzonej infrastruktury, placu budowy czy w miejscu, gdzie remontowana jest droga. Można go jednak spotkać także np. w okolicy zabytkowych obszarów w miastach, gdzie ograniczony ruch ma zapobiec niszczeniu okolicy. Co grozi za złamanie zakazu?

Dokładny mandat za złamanie zakazu wjazdu nie został objęty w taryfikatorze. Według art. 92 kodeksu wykroczeń: "Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego [...], podlega karze grzywny albo karze nagany". Według przepisów grzywna ta może wynieść nawet do 5 tys. zł i w skrajnych przypadkach policja decyduje się na nałożenie tak wysokiego mandatu.

znak drogowymandatpolicja
Komentarze (5)