Jest projekt zmian w przepisach. Piesi bez pierwszeństwa przed przejściem, ale łatwiej będzie stracić "prawko"

Wiemy już, jakie zmiany rząd chce wprowadzić w przepisach. Pierwszeństwo pieszych zostanie rozszerzone, ale nie tak, jak było to wcześniej zapowiadane. Wprowadzone zostanie jednak ograniczenie do 50 km/h w mieście w nocy oraz kara utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym.

Pieszy zyska pierwszeństwo dopiero podczas wchodzenia na przejście
Pieszy zyska pierwszeństwo dopiero podczas wchodzenia na przejście
Źródło zdjęć: © fot. Adam Burakowski/REPORTER
Filip Buliński

31.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brak zapowiadanych zmian dotyczących pierwszeństwa przed przejściem dla pieszych nie oznacza, że nie będzie ich w ogóle. Nowelizacja rozszerza m.in. obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego podczas wchodzenia i przechodzenia przez torowisko lub jezdnię.

Rozszerzony zostanie także zakres pierwszeństwa pieszego na przejściu, jednak nie w taki sposób, jak to pierwotnie było zakładane. Będzie on miał pierwszeństwo przed pojazdem już nie tylko podczas przechodzenia przez przejście, ale także podczas wchodzenia na nie. Kierujący z kolei zobowiązani będą do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości tak, żeby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo.

w art. 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”[/i]

w art. 26 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.”[/i]

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące także poza terenem zabudowanym

Kolejne zmiany będą dotyczyły ograniczeń prędkości oraz kar związanych z ich przekroczeniem. Ustawa ujednolici ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym - o ile znaki nie będą określały innej prędkości - do 50 km/h zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodatkowo dotychczasowy przepis, który mówił o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące kierowcom za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w mieście, zostaje rozszerzone także o teren niezabudowany.

Sekretarz Stanu Rafał Weber zapowiadał wcześniej długie vacatio legis dla planowanej nowelizacji, jednak teraz wiemy, że będzie inaczej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Komentarze (54)