Kupiłeś samochód? Sprawdź, co musisz zrobić, zanim zaczniesz cieszyć się jazdą

Zakup nowego samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC). Gdy kupujemy samochód w Polsce, prawa z umowy OC zawartej przez dotychczasowego właściciela przechodzą na nabywcę. Co zatem zrobić po kupnie samochodu? Jak sprawdzić, czy umowa OC została zawarta i opłacona? Czy nabywca może zrezygnować z polisy i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC na rynku?

Kupiłeś samochód? Sprawdź, co musisz zrobić, zanim zaczniesz cieszyć się jazdą
Źródło zdjęć: © Pixabay

20.11.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co dzieje się z OC w chwili kupna samochodu?

Sprzedający wraz z dokumentami pojazdu (dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu) musi przekazać kupującemu informacje o zawartym ubezpieczeniu OC. Prawa z zawartej umowy przechodzą na nabywcę z dniem zakupu pojazdu, zapisanym na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze VAT. Towarzystwo ubezpieczeniowe po otrzymaniu informacji o kupnie pojazdu dokonuje rekalkulacji składki polisy zgodnie z:

  • historią ubezpieczenia nabywcy,
  • jego wiekiem,
  • szkodowością w zakresie odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych.

Co zrobić, jeśli pojazd nie posiada OC?

Jeśli nabywany pojazd nie posiada polisy OC, nowonabywca ma obowiązek zawarcia umowy OC z dniem zakupu pojazdu. Składka roczna uzależniona jest m.in. od rodzaju pojazdu, przebiegu ubezpieczenia, wieku i doświadczenia kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowaniu coraz niższych cen OC dla kierowców. W porównywarkach internetowych znajdziemy rankingi OC, w których są dostępne ceny proponowane przez niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Dzięki dostępnych w nich kalkulatorach OC możemy samodzielnie znaleźć dopasowaną do naszych potrzeb, najtańszą składkę ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie:

Jak sprawdzić, czy samochód, który kupiliśmy ma OC?

Potwierdzeniem zawarcia umowy OC, którym powinien dysponować w formie elektronicznej lub papierowej właściciel pojazdu, jest opłacona polisa. Często jednak zbywca pojazdu nie posiada takiego dokumentu lub nie opłaca jednej z rat składki. To, czy pojazd jest ubezpieczony, można sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zakładce "sprawdź OC dla pojazdu" wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN. W informacjach pojawi się okres ubezpieczenia oraz nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, udzielającego ochrony danemu pojazdowi. Jeśli samochód nie figuruje w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie posiada ważnej umowy odpowiedzialności cywilnej.

Aby sprawdzić, czy składka za zawartą umowę OC została opłacona przez sprzedającego, wystarczy skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym, które zweryfikuje płatność na polisie oraz liczbę rat, którą musimy zapłacić.

Jak długo nabywca może korzystać z umowy OC zawartej przez sprzedającego?

Prawa wynikające z umowy OC przechodzą na kupującego z dniem nabycia samochodu i obowiązują do końca trwania okresu ubezpieczenia zawartego w polisie. Należy pamiętać, że taka umowa nie ulega automatycznemu, ustawowemu, przedłużeniu na kolejny rok. Oznacza to, że nowy właściciel samochodu ma obowiązek zawrzeć nowe ubezpieczenie OC, rozpoczynające się dzień po zakończeniu umowy OC zbywcy.

Czy nabywca może zrezygnować z ubezpieczenia OC zawartego przez zbywcę pojazdu?

Nowonabywca może wypowiedzieć umowę OC w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu. Z dniem rezygnacji musi zawrzeć nową umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych.

Źródło artykułu:WP Autokult
polisa acubezpieczenie ocstan techniczny
Komentarze (0)