Poradniki i mechanikaCo to jest karta pojazdu?

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu dokument, w którym zgromadzone są wszystkie istotne informacje na temat pojazdu. Obowiązek posiadania karty został narzucony od końca lat 90. minionego wieku i trwa po dziś dzień.

Karta pojazdu to dokument auta, którego nie trzeba ze sobą wozić, ale jest istotny.
Karta pojazdu to dokument auta, którego nie trzeba ze sobą wozić, ale jest istotny.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

11.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karta pojazdu to urzędowy dokument na stałe przypisany do konkretnego samochodu. Zawiera on niezbędne dane identyfikacyjne, w tym numer VIN, parametry techniczne, dane identyfikujące właścicieli (także poprzednich), informacje potwierdzające rejestracje, numer świadectwa homologacji i wiele innych informacji.

W karcie odnotowywane są również wszelkie zmiany konstrukcyjne, np. przystosowanie silnika do zasilania LPG, zamontowanie haka holowniczego oraz adnotacje związane z wyrobieniem wtórników tablic rejestracyjnych lub informacje o wcześniejszym przeznaczeniu auta – czy np. było taksówką lub służyło jako pojazd do nauki jazdy. Innymi słowy, w karcie udokumentowana jest cała historia pojazdu, co w przypadku auta używanego jest cennym źródłem informacji dla przyszłego nabywcy. Dlatego czasami "ginie".

Karta ma formę książeczki przypominającej wyglądem paszport. Została wprowadzona z dniem 1 lipca 1999 roku na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce po dniu 30 czerwca 1999 roku powinien mieć kartę. Warto mieć na uwadze, że w samochodach użytkowanych w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego, fizycznym dysponentem karty jest firma świadcząca usługę lub bank.

Kierowcy powinni również pamiętać, że karta pojazdu nie podlega kontroli drogowej tak, jak dowód rejestracyjny, dlatego nie trzeba wozić jej ze sobą. Dokument jest za to wymagany przy każdej czynności administracyjnej związanej z pojazdem oraz podlega przekazaniu nowemu właścicielowi w chwili zbycia auta.

Obowiązek wydania karty dla nowych pojazdów spoczywa na producencie lub importerze, który wprowadza do obrotu handlowego pojazdy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy i niezarejestrowanych w Polsce kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący. Opłata za jej wydanie wynosi 75,50 zł.

Komentarze (3)