Już od czwartku śnieg, a więc opony zimowe czy całoroczne? Wystarczy odpowiedzieć na sześć pytań
Eksperci z firmy Goodyear przygotowali krótką ankietę, z której odpowiedzi wynika, czy powinniście jeździć zimą na oponach zimowych, czy też całorocznych. Jeśli nie rozważaliście takiego wyboru do tej pory, to może już czas.
16.11.2022 | aktual.: 17.11.2022 15:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sześć prostych pytań o przebieg, moc samochodu i jego klasę oraz warunki, w jakich najczęściej się poruszacie. Taką ankietę przygotowała firma Goodyear, nota bene producent opon całorocznych, które uzyskują w testach jedne z najwyższych ocen.
Odpowiedzi na pytania dadzą wynik w postaci: opony zimowe lub opony całoroczne. Które ogumienie będzie optymalne dla was. Oczywiście należy to traktować jako sugestię, ale przeanalizowałem wiele konfiguracji odpowiedzi i generalnie zgadzam się z wynikami. Link do ankiety.
Już od czwartku warto je mieć
Już od dzisiejszego (16 listopada) wieczora lub w czwartek 17 listopada warto mieć w samochodzie ogumienie zimowe, ponieważ zapowiadane są przymrozki i pierwsze opady śniegu. Nawet jeśli droga nie będzie pokryta śniegiem, może być bardzo ślisko. Po wyjechaniu na ulicę, warto w bezpiecznym miejscu mocnej przyhamować, by oszacować przyczepność. Warto też hamować dużo wcześniej niż zwykle przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami. Zwłaszcza w zacienionych ulicach (parki, osiedla).
Jeśli w nocy z 16 na 17 listopada pojawi się pierwszy śnieg, a nad rankiem będzie ślisko, to najpewniej w czwartek i piątek warsztaty wulkanizacyjne zaczną być oblegane przez spóźnialskich. Każdy będzie chciał mieć zimówki jak najszybciej.
Osoby już korzystające z opon całorocznych będą się tylko temu przyglądać. Ich ogumienie jest właściwe na każdą pogodę, pod warunkiem, że bieżnik ma minimum 5-6 mm głębokości. Warto podkreślić, że opony całoroczne ze znakiem 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake) są formalnie oponami zimowymi. Oczywiście ma to nie tylko zalety. O wadach przeczytacie w tekście poniżej.