Jeśli masz iPhone'a, chcesz mieć CarPlay w samochodzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Telefony na dobre zastąpiły nawigacje GPS i odtwarzacze muzyczne, więc szkoda by było tego nie wykorzystać w samochodach. Użytkownicy iPhone'ów mogą to zrobić, o ile auto jest wyposażone w interfejs CarPlay. Co to jest i na co dokładnie pozwala?
11.07.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Apple po raz pierwszy ogłosiło swój pomysł na używanie telefonu w samochodzie podczas konferencji WWDC w 2013 roku. Wtedy koncept nazywał się iOS in the Car i zakładał, że niektóre elementy systemu operacyjnego iPhone'a – iOS-a – mogą wyświetlać się oraz być kontrolowane z ekranu samochodu.
Na premierę interfejsu trzeba było czekać do salonu samochodowego w Genewie w 2014 roku. Choć nazwa się zmieniła na CarPlay, funkcjonalność pozostała taka sama.
Czym jest CarPlay?
Najczęściej jest określane jako interfejs, ale można też o nim myśleć jak o dodatkowym ekranie do telefonu, który jest też pilotem. Wszystkie komendy wydaje się z poziomu samochodu, ale operacje wykonywane są na iPhonie.
Dzięki temu niezależenie do jakiego auta nie wsiądziemy, w każdym mamy dostęp do swojej biblioteki muzyki oraz swoich danych. Pozwala to również na np. używanie nawigacji w pojazdach, które nie mają na pokładzie GPS.
Po podłączeniu telefonu, CarPlay otwiera się "nad" systemem inforozrowyki dostarczonym przez producenta. Co ważne, oba działają równolegle, dzięki czemu można je dowolnie zmieniać. To istotne w modelach, gdzie np. klimatyzacją steruje się z poziomu ekranu dotykowego.
Ze względu na swoją specyfikę, CarPlay nie może kontrolować żadnych elementów samochodu, tylko to, co dzieje się na telefonie.
Podczas używania CarPlay dźwięk multimediów z iPhone'a odtwarzany jest przez głośniki samochodu. Podobnie jak w przypadku standardowych rozwiązań, muzyka i komendy nawigacji mają niezależnie regulowany poziom głośności.
Na potrzeby rozmów telefonicznych, dyktowania tekstu czy korzystania z Siri wykorzystywany jest mikrofon w samochodzie. Pod tym względem CarPlay sprawia wrażenie bycia nieodłącznym elementem auta.
Jak się używa CarPlay?
Apple przygotowało samochodowy interfejs iOS tak, aby można było nim sterować na trzy sposoby: dotykiem, pokrętłem i przyciskami, także tymi na kierownicy. Dodatkowo kierowca może skorzystać z Siri. Zazwyczaj asystenta głosowego można wywołać przyciskiem z kierownicy.
Dla polskiego odbiorcy ważne jest, że na ten moment Siri nie jest dostępna w języku polskim i nie jest wiadome, kiedy zostanie on dodany. Obecnie asystent wspiera angielski, arabski, chiński, duński, fiński, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, japoński, koreański, niemiecki, norweski, portugalski, rosyjski, szwedzki, tajski, turecki oraz włoski.
Ponadto kierowca może ciągle używać telefonu w normalny sposób. Jedynym, o czym trzeba pamiętać, to że na ekranie samochodu będzie pokazywany interfejs aplikacji otwartej na smartfonie. Nie można równocześnie korzystać z dwóch różnych.
Co można zrobić z poziomu CarPlay?
Funkcjonalność CarPlay jest dość skromna. Standardowo na ekranie samochodu wyświetlą się ikony aplikacji Muzyka, Wiadomości, Mapy (te od Apple), Telefon, Podcasty oraz Audiobooki (z iBooks). Dodatkowo Apple przygotowało specjalny widżet Teraz odtwarzane, który służy za uniwersalny kontroler do odtwarzanych właśnie multimediów.
CarPlay pozwala na używanie też wybranych aplikacji z AppStore. W skład tych wchodzą, m.in. Spotify, Overcast, Whatsapp, Audible, Google Play Music, Tidal i inne pozwalające na odtwarzanie muzyki lub książek audio. Od premiery iOS 12 Apple dopuszcza zewnętrzne nawigacje jak np. Google Maps oraz Waze.
Większość z aplikacji dostępnych dla CarPlay służy więc do odtwarzania multimediów. Wyjątkiem stanowią np. Wiadomości – tam kierowca może usłyszeć ostatnie SMS-y czy wiadomości iMessage, a także podyktować swoją odpowiedź.
Niestety nie działa w języku polskim. Z kolei aplikacja Telefonu umożliwia wykonywanie połączeń zarówno wybierając rozmówcę głosowo, jak i z ekranu.
W jakich samochodach dostępny jest CarPlay?
Apple chwali się, że współpracuje z większością głównych producentów samochodów. CarPlay dostępny jest więc w autach marek:
- Abarth,
- Alfa Romeo,
- Aston Martin,
- Audi,
- Bentley,
- Citroen,
- DS,
- Ferrari,
- Fiat,
- Ford,
- Hyundai,
- Jeep,
- Kia,
- Lamborghini,
- Maserati,
- Mercedes,
- Nissan,
- Opel,
- Peugeot,
- Porsche,
- Seat,
- Skoda,
- Subaru,
- Suzuki,
- Volkswagen,
- Volvo.
Niektórzy producenci, jak np. BMW nie oferują tej funkcji w swoich samochodach w Polsce, choć jest dostępna na innych rynkach.
Właściciele aut, które standardowo nie są wyposażone w CarPlay, mogą skorzystać z innej opcji. Na rynku dostępne są radia, które wspierają ten standard. Takie odtwarzacze dostępne ma w swojej ofercie Alpine, Clarion, JVC, Kenwood, Pioneer oraz Sony. Ceny zaczynają się od około 1,5 tys. zł.