Jak wyrejestrować samochód?
W naszym kraju istnieją bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące rejestracji oraz ubezpieczenia samochodów. Równie restrykcyjne przepisy określają precyzyjnie warunki wyrejestrowania pojazdów. Oto co dokładnie należy zrobić, żeby szybko i zgodnie z prawem wyrejestrować samochód.
10.09.2019 | aktual.: 22.03.2023 18:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według polskiego prawa właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC i pilnowania, żeby obejmowało ono cały okres posiadania pojazdu.
Ustawowy obowiązek dotyczący OC mówi o tym, że każdy zarejestrowany samochód, nawet ten stojący na terenie prywatnym czy zamknięty w garażu, musi mieć ważną polisę. W przeciwnym razie właściciel narażony jest na karę, która w przypadku samochodów osobowych wynosi od 900 do nawet 4500 zł, a jej wysokość zależy od liczby dni bez ważnej polisy. Aby pozbyć się tego obowiązku posiadania polisy OC, należy wyrejestrować pojazd.
Kiedy trzeba wyrejestrować samochód?
Właściciel ma obowiązek wyrejestrować pojazd, jeśli:
- został on ukradziony,
- został wywieziony lub sprzedany za granicę,
- dokonano kasacji pojazdu za granicą,
- pojazd jest całkowicie wycofany z obiegu,
- właściciel dysponuje dokumentacją potwierdzającą trwałą utratę auta,
- pojazd został przekazany do stacji demontażu lub do punktu zbierania odpadów (utylizacja).
Jak wyrejestrować samochód?
Wyrejestrowanie pojazdu to proces bardzo podobny do samego rejestrowania auta, np. tuż po zakupie. Czynności tej można dokonać w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta bądź też w urzędzie dzielnicy.
Żeby wyrejestrować pojazd, trzeba pójść do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu, wypełnić wskazany na wniosek i uiścić opłatę. Odpowiedni wniosek dostępny jest także na stronie rządowej obywatel.gov.pl.
Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu:
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeżeli została wydana),
- tablice rejestracyjne (jeśli auto nie zostało utracone),
- zaświadczenie o kradzieży pojazdu wydane przez policję (jeśli auto zostało skradzione),
- zaświadczenie o przyjęciu auta do recyklingu lub stacji demontażu pojazdów (jeśli auto zostało zezłomowane),
- umowę sprzedaży pojazdu (jeśli auto zostało sprzedane i wywiezione za granicę).
Pojazd wyrejestrować może wyłącznie jego właściciel. Jeśli jest więcej niż jeden, wszyscy muszą stawić się wspólnie w odpowiednim urzędzie lub należy nadać pełnomocnictwo od każdego z nich.
Drugim sposobem jest przygotowanie dokumentów, wniosku oraz dowodu zapłaty i wysłanie zawartości pocztą na adres urzędu. Najwygodniejsze może okazać się przesłanie odpowiednich dokumentów drogą internetową – jednak koniecznie należy wcześniej wejść na stronę internetową odpowiedniego urzędu i upewnić się, że ma on elektroniczną skrzynkę podawczą. Przy okazji wizyty na stronie warto znaleźć także aktualne warunki składania wniosku drogą elektroniczną.
Ile kosztuje wyrejestrowanie pojazdu?
Za wyrejestrowanie pojazdu ponoszona jest opłata w wysokości 10 zł, które można zapłacić w kasie urzędu lub przelewem na konto (w przypadku wysyłania dokumentów pocztą).
Decyzję o wyrejestrowaniu odebrać można w urzędzie lub otrzymać pocztą również, jeśli wniosek złożony został drogą internetową. Proces ten standardowo trwa do miesiąca od złożenia wniosku oraz niezbędnych dokumentów, jednak w szczególnych i skomplikowanych przypadkach czas oczekiwania na decyzję może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy.
Jak ponownie zarejestrować samochód?
Zwykle proces wyrejestrowania samochodu jest trwały i nieodwracalny, to znaczy, że poza kilkoma wyjątkami wyrejestrowanego wcześniej auta nie można już przywrócić do ruchu. Lista wyjątków jest krótka i nie przewiduje możliwości czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu.
W praktyce oznacza to, że zgodnie z prawem nie da się w Polsce czasowo wyrejestrować np. drugiego samochodu w rodzinie, żeby w okresie zimowym nie było konieczności opłacania polisy OC.
Ponowne zarejestrowanie pojazdu możliwe jest gdy:
- samochód został odzyskany po kradzieży,
- jest to samochód wpisany do rejestru zabytków lub uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy bądź mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji,
- pojazd został wcześniej wywieziony z kraju lub sprzedany za granicę,
- pojazd jest ciągnikiem lub przyczepą rolniczą.