Poradniki i mechanikaJak można wykorzystać gniazdo zapalniczki w aucie?

Jak można wykorzystać gniazdo zapalniczki w aucie?

W gniazdach zapalniczek samochodowych częściej można spotkać urządzenia peryferyjne niż samą zapalniczkę. Listę sposobów na wykorzystanie gniazda ogranicza przede wszystkim moc instalacji elektrycznej pojazdu.

Gniazdo zapalniczki jest uniwersalnym gniazdem zasilającym urządzenia zewnętrzne. Można je wykorzystać na wiele sposobów.
Gniazdo zapalniczki jest uniwersalnym gniazdem zasilającym urządzenia zewnętrzne. Można je wykorzystać na wiele sposobów.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

14.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Możliwości na wykorzystanie gniazda zapalniczki samochodowej jest bez liku. Ograniczeniem jest z pewnością liczba urządzeń, które można do niego podpiąć, tak by nie przeciążyć i tak skromnej (12-woltowej) instalacji elektrycznej.

Na różne akcesoria

Wpinając urządzenie możemy wykorzystać gniazdo jako ładowarkę do telefonu komórkowego, nawigacji satelitarnej bądź kamerki samochodowej. To z resztą główne zadanie dla gniazda, tym bardziej że przejściówka na popularny standard USB to nieduży wydatek. Za kilka bądź kilkanaście złotych (nowszy typ USB-C jest nieco droższy) można zmienić zapalniczkę w wielofunkcyjne źródło energii elektrycznej dla urządzeń mobilnych. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na moc ładowarek (szybsze ładowanie zapewnią gniazda USB 2,1A niż 1A).

Wykorzystując gniazdo zapalniczki, możecie zamontować w aucie np. lampkę typu LED, mały telewizor, wentylator na upalne dni lub przenośną lodówkę samochodową, gdy planujecie wakacyjny wyjazd. W gniazdo można wpiąć również kompresor elektryczny w celu dopompowania koła czy podnośnik pneumatyczny, by unieść pojazd i wymienić koło.

Na rynku są także modele zestawów głośnomówiących, które są zasilane bezpośrednio z gniazda zapalniczki. Dzięki wbudowanemu transmiterowi fal FM łączą się z radiem i za jego pośrednictwem przesyłają dźwięki lub muzykę z przenośnej pamięci.

W trosce o bezpieczeństwo

Zapalniczkę samochodową można także wykorzystać jako nadajnik systemu eCall. Od ubiegłego roku wszystkie nowe samochody muszą posiadać automatyczny moduł powiadamiania o wypadku drogowym. Starsze modele również można wyposażyć w urządzenie funkcjonujące w podobny sposób, tyle że zasilany z gniazda zapalniczki. Tzw. retrofit eCall wyposażony jest w szereg czujników mierzących parametry jazdy, a w razie wypadku komunikuje się z telefonem kierowcy przez łączność Bluetooth i wybiera numer alarmowy 112.

Wygoda podróżowania

Jeśli ktoś dużo podróżuje autem, a potrzebuje wygody i relaksu, to może kupić i podpiąć pod gniazdo np. matę podgrzewaną lub z funkcją masażu. W gnieździe można zamontować również przetwornicę napięcia (ze standardowego 12-woltowego na napięcie 230V), która będzie nieoceniona podczas kempingu – wówczas można zabrać ze sobą domowe urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na prąd.

Gniazdo zapalniczki to niecenione rozwiązanie, które od kilku lat przeżywa drugą młodość.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (1)