Ferie za granicą. O tym kierowca musi wiedzieć

Wyjazd na narty za granicę to dla wielu Polaków plan na tegoroczne ferie. O czym należy pamiętać przed wyjazdem, żeby nie wpaść w tarapaty? Błąd narazi cię nie tylko na mandat, ale też kwarantannę.

Zamkniętych przejść granicznych już nie ma, ale przepisy warto znać. Inaczej sporo ryzykujemy
Zamkniętych przejść granicznych już nie ma, ale przepisy warto znać. Inaczej sporo ryzykujemy
Źródło zdjęć: © Pawel Murzyn/East News
Tomasz Budzik

14.01.2022 | aktual.: 14.03.2023 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samochód i wyposażenie

Przede wszystkim do wyjazdu należy przygotować samochód. Podstawową kwestią jest używanie zimowych opon. U nas takie ogumienie nie jest obowiązkowe, ale za granicą jest już inaczej. Zimowego ogumienia wymaga się wszędzie na południe i zachód od naszej granicy, ale w regulacjach poszczególnych państw są różnice.

W Austrii, Niemczech i Słowacji zimowe ogumienie jest wymagane, gdy warunki na drodze są zimowe. W Czechach takie opony są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, kiedy warunki są zimowe. We Francji zamiast zimowych opon można używać łańcuchów śniegowych. Od 1 listopada do 31 marca należy je zakładać na drogach oznaczonych znakiem z oponą zaopatrzoną w łańcuch. W Słowenii zimowe ogumienie jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca, ale nawet poza tymi datami można dostać mandat, jeżdżąc na letnim ogumieniu w zimowych warunkach.

Bez zimowych opon na felgach na zagraniczny wyjazd nie ma więc co się wybierać. A co z wyposażeniem? To różni się od polskich wymogów. Na przykład w Austrii i Niemczech obligatoryjne są: trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa. W Słowenii dodatkowo wymaga się zapasowych żarówek. Czy polski kierowca musi się tym przejmować? Nie do końca.

Polska, podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, jest stroną konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z tym dokumentem osoba wyjeżdżająca za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce jest zobowiązana do posiadania tylko takiego wyposażenia, jakiego wymaga prawo krajowe. Musimy więc mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Warto zabrać również kamizelkę odblaskową. W razie postoju czy awarii przepisy mogą wymagać jej założenia. W takim przypadku tłumaczenie jej braku konwencją może nie trafić na podatny grunt.

Alkohol

Od czasu wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów kary za łamanie przepisów za granicą nie szokują już tak bardzo. Warto jednak pamiętać o ważnych różnicach w prawie. Ta najbardziej istotna dotyczy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. Wydaje ci się, że bardziej restrykcyjnych przepisów niż w Polsce nie ma w Europie? Błąd.

W Czechach i na Słowacji przepisy przewidują tylko zerową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W Niemczech za kierownicę mogą wsiadać osoby, które mają we krwi mniej niż 0,5 prom. Ale nie wszystkie. Ci, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata, muszą być zupełnie trzeźwi – limit wynosi 0,0. Podobnie jest we Włoszech i w Słowenii.

W Austrii podstawowy limit wynosi 0,5 prom., ale dla kierowców mających uprawnienia krócej niż 2 lata jest to już 0,1 prom. We Francji podstawowy limit to również 0,5 prom. Osoby, które mają uprawnienia krócej niż 3 lata, mogą jednak prowadzić jedynie wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 prom.

Koronawirus

Przepisy związane z koronawirusem i warunkami wjazdu do poszczególnych państw mogą zmieniać się w każdej chwili. Warto więc na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprawdzić przed wyruszeniem w drogę, jakie dokładnie warunki obowiązują w kraju docelowym, a dla bezpieczeństwa również w tych, przez które będziemy przejeżdżać. Jak jest teraz?

Austria

Osoby zaszczepione, które otrzymały dwie dawki preparatu lub jedną J&J nie wcześniej niż 270 dni temu, mogą wjechać do kraju, ale muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR (ważny 72 godziny). Z obowiązku okazania testu zwolnione są osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.

Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechodziły chorobę w ciągu ostatnich 180 dni, mogą wjechać do Austrii, ale muszą mieć negatywny wynik testu PCR. Wyjątek stanowią osoby, które przedstawią zaświadczenie lekarskie (po angielsku lub niemiecku) poświadczające, że infekcja wystąpiła w ciągu ostatnich 90 dni i ustąpiła przed wydaniem dokumentu (upłynęło przynajmniej 14 dni od pierwszych objawów). Dzieci do 12. roku życia wjeżdżają do Austrii na takich samych zasadach jak ich opiekunowie. Starsze dzieci obowiązują zasady ogólne. Osoby niezaszczepione mogą wjechać do Austrii na podstawie negatywnego testu PCR, ale nie unikną kwarantanny.

Przed przyjazdem należy wypełnić elektroniczny formularz na stronie https://entry.ptc.gv.at.

Czechy

Zasady wjazdu do Czech są w przypadku osób zaszczepionych takie same jak w przypadku Austrii. Osoby niezaszczepione mogą wjechać do Czech z negatywnym testem PCR (ważność 72 godziny). Test należy powtórzyć pomiędzy 5. a 7. dniem pobytu. W tym czasie nie obowiązuje kwarantanna, ale należy nosić maskę FFP2. Za ozdrowieńców uznaje się osoby, które przeszły chorobę nie wcześniej niż 180 dni temu. Takie osoby muszą mieć test PCR na wjazd, ale nie muszą powtarzać testu w czasie pobytu w Czechach. Dzieci do 12. roku życia wjeżdżają z opiekunami na obowiązujących ich zasadach. Dzieci powyżej 12. roku życia są traktowane jak osoby dorosłe.

Przed przyjazdem należy uzupełnić formularz elektroniczny https://plf.uzis.cz.

Co ważne, osoby wjeżdżające do Czech transportem indywidualnym na krócej niż 24 godziny są zwolnione z obowiązku przedkładania zaświadczeń o szczepieniu, posiadania testu PCR czy posiadania zaświadczeniu o byciu ozdrowieńcem. Nie trzeba wówczas też wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Francja

Do wjazdu na terytorium Francji uprawnia:

  • przyjęcie pojedynczej dawki szczepionki Janssen co najmniej 28 dni przed podróżą;
  • przyjęcie pełnego cyklu szczepień pozostałymi szczepionkami dopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków co najmniej 7 dni przed podróżą;
  • przebycie choroby COVID-19 w okresie od 6 miesięcy do 11 dni przed podróżą;
  • przyjęcie pełnego cyklu szczepień szczepionkami niedopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków, ale zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia oraz dawki przypominającej szczepionki uznawanej w UE co najmniej 7 dni przed podróżą.

Osoby zaszczepione według powyższych kryteriów nie muszą wykonywać testu PCR. Osoby niezaszczepione muszą okazać na granicy wynik testu PCR (ważność 24 godziny). Osoba posiadająca dokument potwierdzający przebycie choroby COVID-19 w okresie od 6 miesięcy do 11 dni przed podróżą nie musi wykonywać testu przed podróżą z Polski do europejskiej części Francji. Dzieci do 12. roku życia są zwolnione z powyższych wymogów.

Niemcy

Osoby w pełni zaszczepione – co najmniej 14 dni przed wjazdem pełny cykl szczepienia – są zwolnione z konieczności wykonywania testów. Osoby niezaszczepione muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu (ważność 48 godziny). Osoby niezaszczepione obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można skrócić ją, wykonując test najwcześniej piątego dnia od przyjazdu. Ozdrowieńcy nie muszą testować się przed przyjazdem ani po nim.

W Niemczech jedynie dzieci do ukończenia 6. roku życia są zwolnione z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu, dowodu zaszczepienia albo certyfikatu ozdrowieńca. Są jednak wówczas automatycznie kierowane na pięciodniową kwarantannę. W wyjątkowych przypadkach można ją skrócić albo znieść. Decyzję o tym podejmuje, na wniosek rodziców/opiekunów prawnych, wyłącznie niemiecki urząd ds. zdrowia właściwy ze względu na miejsce, w którym planowany jest pobyt. W przypadku dzieci, które ukończyły 6 lat, obowiązują zasady ogólne.

Należy zarejestrować się przed przyjazdem na stronie https://www.einreiseanmeldung.de/#/ oraz dołączyć do elektronicznego formularza lokalizacyjnego certyfikat osoby zaszczepionej (np. jako plik PDF czy JPG) lub ozdrowieńca. Tylko to zwalnia z kwarantanny po przyjeździe.

Słowacja

Za osobę w pełni zaszczepioną uważa się:

  • osobę, która została zaszczepiona drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech), przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni;
  • osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson), przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni;
  • osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.

Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testu i przechodzić kwarantanny.

Osoby niezaszczepione podlegają 10-dniowej kwarantannie. Można ją skrócić, wykonując test najwcześniej w piątym dniu pobytu.

Przed wjazdem na terytorium Słowacji należy dokonać rejestracji w formularzu e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Podczas wjazdu i w trakcie pobytu należy posiadać potwierdzenie dokonania tej rejestracji. Rejestracji tego formularza należy dokonać raz na 6 miesięcy.

Dzieci powyżej 12 lat i 2 miesięcy życia obowiązują ogólne zasady wjazdu i tranzytu przez terytorium Słowacji, a także podlegają kwarantannie i obowiązkowi wypełnienia formularza lokalizacyjnego na zasadach ogólnych. Wobec dzieci poniżej 12 lat i 2 miesięcy życia stosowane są przepisy, które mają zastosowanie do ich rodziców lub opiekunów.

Słowenia

Za osobę zaszczepioną uważane są osoby, które otrzymały dwie dawki (ew. kombinację dwóch dawek różnych szczepionek dwudawkowych) szczepionki Sputnik V producenta Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology lub CoronaVac producenta Sinovac Biotech, Covid-19 Vaccine producenta Sinopharm albo zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej z ww. dawek szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania na Covid-19. Z oficjalnej strony internetowej Słowenii wynika że akceptowane są również preparaty Biontech/Pfizer, Spikevax COVID-19 firmy Moderna, a także produkty firm AstraZeneca oraz Johnson and Johnson.

Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów i są zwolnione z kwarantanny.

Osoby niezaszczepione mogą wjechać, okazując wynik testu PCR nie starszego niż 72 godziny lub testu HAG nie starszego niż 48 godzin. Osoby niezaszczepione obowiązuje 7-dniowa kwarantanna, którą można skrócić, wykonując test PCR nie wcześniej niż 5. dnia pobytu.

Ozdrowieńcem jest osoba, która przedłoży zaświadczenie o przebyciu Covid-19 - uznawane są zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT. Ozdrowieńcy nie muszą wykonywać testu i odbywać kwarantanny.

Dzieci, które ukończyły 12. rok życia, muszą samodzielnie spełnić warunki wjazdu.

Szwajcaria

Aby wjechać do Szwajcarii, należy łącznie spełnić następujące warunki:

  • obowiązek rejestracji za pomocą formularza elektronicznego (https://swissplf.admin.ch/formular), który należy wypełnić przed przyjazdem do Szwajcarii (dla podróżujących wszystkimi rodzajami transportu);
  • obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 (test PCR wykonany z próbki pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii lub test antygenowy wykonany w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii).

Obowiązek wykonania testu przed wjazdem do Szwajcarii dotyczy wszystkich podróżnych powyżej 16. roku życia. Z obowiązku wykonania testu nie zwalnia posiadanie certyfikatu covidowego.

Po przyjeździe do Szwajcarii osoby nie posiadające certyfikatu covidowego (niezaszczepione lub nie będące ozdrowieńcami) muszą powtórzyć test między czwartym a siódmym dniem od wjazdu i przekazać wynik odpowiedniemu kantonalnemu urzędowi zdrowia.

Komentarze (6)