Drogi przejezdne, ale GDDKiA ostrzega kierowców. Błoto pośniegowe i gołoledź
Nad utrzymaniem dróg krajowych pracuje w Polsce 581 specjalistycznych pojazdów – głównie pługów i piaskarek. Trasy są przejezdne, ale Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad ostrzega kierowców przed gołoledzią i opadami.
10.12.2023 09:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według raportu GDDKiA sporządzonego według stanu z soboty, z godz. 22, wszystkie drogi krajowe są przejezdne. To zasługa 581 pojazdów utrzymania tras, które pracują, zwalczając skutki zimowej aury. Mimo to kierowcy powinni mieć się na baczności. Roztopiony w ciągu dnia śnieg może zamarzać nocą. Gołoledź to jednak nie wszystko. Do tego lokalnie dołączają opady i mgły.
Jak informuje GDDKiA, na wielu odcinkach dróg krajowych kierowcy mogą napotkać błoto pośniegowe. Jest tak m.in. w woj. mazowieckim (dk 61 odc. Serock – Ostrołęka, dk 53 odc. Ostrołęka – Myszyniec, dk 60 odc. Różan – Ostrów Mazowiecka, dk 50 odc. Łochów – Stawek, dk 63 w granicy województwa, dk 62 odc. Węgrów – Skrzeszew, dk 19 odc. Sarnaki – Kopce), a także w woj. podlaskim (dk 64 odc. Łomża – Jeżewo Stare, dk 65 odc. Białystok – Knyszyn, dk 8 odc. Białystok – Korycin dk 16 odc. Augustów – granica państwa).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błoto pośniegowe obecne jest również na droga krajowych woj. warmińsko-mazurskiego (dk 57 odc. Dźwierzuty – Szwarunki, dk 58 odc. Pisz – Kożuchy, dk 63 odc. Pisz – Jeże) oraz dolnośląskiego (dk 8 odc. Kłodzko – Ząbkowice Śląskie).
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, według meteorologów czeka nas kolejna strefa opadów: śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie także deszczu. Tutaj też przejściowo pojawią się opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Miejscami będzie mgła ograniczająca widzialność do 300 m, na południowym wschodzie marznąca. Temperatura minimalna od -10 st. C na Zamojszczyźnie, do około -2 st. C w centrum, do 1 st. C na zachodzie, ale miejscami w rejonach podgórskich Karpat i na Roztoczy możliwy spadek temperatury do -14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu i południu kraju porywisty, południowy i południowo-wschodni. Na Wybrzeżu i w rejonach podgórskich wiatr okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, w górach porywy wzrastające do 80 km/h.
Udający się w podróż kierowcy powinni zaplanować na nią więcej czasu i dostosować tempo jazdy do trudnych warunków na drogach.