Tragedia to kwestia czasu. Materiał ku przestrodze

W okresie zimowym kierowcy muszą bardziej przykładać się do przygotowania samochodu przed jazdą. Kwestią często pomijaną jest usunięcie śniegu oraz lodu z nadwozia. Kierowcy ciężarówek mają często utrudnione zadanie, ale to nie zwalnia ich z tego obowiązku.

Kawałek lodu zadziałał jak pocisk
Kawałek lodu zadziałał jak pocisk
Źródło zdjęć: © WP | Lubuska Policja

15.01.2024 | aktual.: 15.01.2024 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Takie zaniedbanie było przyczyną zdarzenia, do jakiego doszło w czwartek, 11 stycznia 2024 r. rano, na drodze K-27 w powiecie żarskim.

Podczas mijania się dwóch ciężarówek na zakręcie, tafla lodu z naczepy jednej z nich uderzyła w przednią szybę drugiego pojazdu i wpadając do środka, raniła kierowcę w twarz. Poszkodowany mężczyzna został natychmiast przewieziony do szpitala, gdzie otrzymał niezbędną pomoc medyczną. Na szczęście jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Kierowca, który nie dostosował swojego pojazdu do warunków drogowych, stanie przed sądem.

Lód z impetem uderzył w drugi pojazd
Lód z impetem uderzył w drugi pojazd© WP | Lubuska Policja

Policja przypomina, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym (artykuł 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Naruszenie tego przepisu może skutkować grzywną w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych.

W przypadku, gdy nieodśnieżony pojazd przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu.

Kiedy pokrzywdzony poniesie poważne obrażenia, a zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, sprawca odpowie za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które może grozić do 3 lat, a kiedy następstwem wypadku jest śmierć, nawet do 8 lat.

Kawałek lodu zadziałał jak pocisk
Kawałek lodu zadziałał jak pocisk© WP | Lubuska Policja

Pamiętajmy, że w przygotowaniu naszego auta do jazdy w okresie zimowym nie chodzi tylko o komfort jazdy, ale też o bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Często kierowcy wyobrażają sobie, że takie zaniedbanie może prowadzić jedynie do uszkodzeń drugiego pojazdu, ale gdy dojdzie do tego prędkość, kawałek lodu może być śmiercionośnym pociskiem.

Komentarze (15)