Bezpłatne szkolenia z bezpieczeństwa jazdy Ford Driving Skills For Life. W Polsce przeszkolono już ponad 3000 młodych kierowców
W trzeci weekend października na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie odbyło się bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców. Podczas dwóch intensywnych dni – w ramach programu edukacyjnego Ford Driving Skills for Life – przeszkolono prawie 200 uczestników w wieku 18-24 lata.
21.10.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według danych statystycznych za rok 2020 zebranych w raporcie przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - kierowcy poniżej 25 roku życia powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych. W ubiegłym roku byli oni sprawcami ponad 3,7 tys. wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną (na poziomie 41 proc.) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zgodnie z opiniami specjalistów - młodych kierowców cechuje brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdów i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.
W tym roku Ford Polska kontynuuje program bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life pomaga niedoświadczonym użytkownikom dróg poprawić swoje umiejętności w czterech obszarach, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mowa o rozpoznawaniu zagrożeń na drodze, panowaniu nad pojazdem, kontrolowaniu prędkości jazdy i kontrolowaniu odległości podczas jazdy. Podczas kursu uczestnicy pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywają cenną wiedzę.
- Już ósmy raz spotkaliśmy się w Polsce z młodymi kierowcami na bezpłatnym szkoleniu bezpiecznej jazdy Ford Driving Skills for Life. Do tej pory ponad 3000 osób w naszym kraju miało okazję doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia samochodu dzięki edukacyjnemu programowi Forda. Na uczestników czekały intensywne zajęcia praktyczne i teoretyczne. Skupiliśmy się na obszarach, w których świeżo upieczonym kierowcom brakuje jeszcze doświadczenia, a także na problemach związanych z rozpraszaniem uwagi - powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.
Teren Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie zamienił się na dwa dni w centrum szkoleniowe Ford Driving Skills for Life. Uczestnicy mieli okazję przekonać się osobiście, czym jest prędkość i jak niewielka jej zmiana ogromnie wpływa na długość drogi hamowania. Dużym wyzwaniem było również hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody. Tutaj liczył się szybki refleks i zaufanie do systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę. Wiele emocji wyzwalała również sekcja, na której młodzi kierowcy uczyli się wyprowadzać auto z poślizgu nadsterownego.
W ramach Ford Driving Skills for Life prowadzone były również warsztaty związane z międzynarodową kampanią społeczną Forda “Podziel się drogą”. Akcja ma na celu popularyzację dobrych zachowań wśród rowerzystów i kierowców, promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uprzejmości, empatii i porozumienia pomiędzy kierowcami i rowerzystami. Młodzi kierowcy nauczyli się między innymi holenderskiego sposobu wychodzenia z samochodu – zapobiega on nieumyślnemu otwarciu drzwi, kiedy w naszym kierunku nadjeżdża rowerzysta. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję zasiąść za kierownicą ciężarówki i doświadczyć tego co widzi i czego nie jest w stanie zobaczyć kierowca tak dużego pojazdu.
Tegoroczny program edukacyjny Ford Driving Skills for Life objął ponadto zagadnienia związane z elektromobilnością. Instruktorzy prowadzili warsztaty związane z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu ulicznym elektryczną hulajnogą, a na sekcji technicznej młodzi kierowcy mogli zapoznać się z pojazdami elektrycznymi.
- Ford od lat realizuje kampanię społecznej odpowiedzialności. Etyka biznesu obejmuje nasze działania również w sferze bezpieczeństwa na drogach. Program Ford Driving Skills for Life funkcjonuje od 2003 roku, a od 2013 działa w Europie. W bezpłatnych szkoleniach wzięło do tej pory udział ponad 1,25 miliona młodych kierowców w 46 krajach na całym świecie. Kluczowym założeniem programu Ford Driving Skills for Life jest przekazanie nowych informacji oraz dostarczenie praktycznych umiejętności, których nie da się nabyć w trakcie podstawowego kursu na prawo jazdy - wyjaśnia Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.
W tegorocznym kursie Ford Driving Skills for Life brali udział młodzi kierowcy i dla większości z nich było to pierwsze profesjonalne szkolenie poprawiające ich umiejętności za kierownicą samochodu. Jednomyślnie podkreślali oni, że kursy nauki jazdy przygotowują tylko do zdania egzaminu.
Od momentu utworzenia programu przez firmę Ford Motor Company Fund, stowarzyszenie Governors Highway Safety Association oraz panel ekspertów ds. bezpieczeństwa. Fundusz Forda zainwestował w szkolenia ponad 60 milionów dolarów. W Polsce program Ford Driving Skills for Life istnieje od 2016 roku. Podczas ośmiu intensywnych spotkań przeszkolonych zostało już ponad 3000 kierowców.