Bentley sprawdził biopaliwo w bojowych warunkach. Testy wchodzą na kolejny poziom
Bentley podczas swoich przejazdów na Festiwalu Prędkości w Goodwood korzystał nie z benzyny, a z biopaliwa. Sprawdzian przyniósł na tyle dobre rezultaty, że w siedzibie marki właśnie zainstalowano gigantyczny zbiornik na biopaliwo.
27.07.2023 | aktual.: 28.07.2023 09:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Festiwal Prędkości w Goodwood to nie tylko walka o jak najlepsze czasy, ale również pokaz technologii, innowacji i nietypowych rozwiązań. W tym roku Bentley postanowił wykorzystać w każdym swoim samochodzie stworzone przez siebie biopaliwo. Wytwarzane jest ono ze sfermentowanej biomasy odpadowej, a co za tym idzie do jego otrzymania nie wykorzystuje się upraw spożywczych.
Niezależnie od tego, czy był to 103-letni model EXP2, czy najnowsze modele typu Bentayga lub Batur - każde auto Bentleya wykorzystane na Goodwood było napędzane właśnie biopaliwem. Równocześnie w żadnym egzemplarzu nie było konieczne wprowadzenie zmian w jednostce napędowej - każdy silnik bez zająknięcia przyjął paliwo z biomasy, a Bentley Batur pokonał nawet nitkę Goodwood w czasie 55 sekund.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nic więc dziwnego, że po tak udanym pokazie przy fabryce Bentleya w Crewe pojawił się właśnie ogromny zbiornik na biopaliwo o pojemności aż 1,2 tys. litrów. Paliwo Brytyjczyków spełnia normę EN 228, która przypisana jest benzynie bezołowiowej. Oznacza to, że każde auto napędzane benzyną mogłoby zostać zatankowane paliwem z biomasy i odjechać bez żadnych modyfikacji silnika.
Na razie paliwo z biomasy będzie wykorzystywane do zasilania aut z floty prasowej i floty historycznej, które dzięki korzystaniu z tego napędu już teraz zmniejszyły swoją emisję dwutlenku węgla o 85 proc.