Zasada 60 dni weszła w życie. Na więcej ci nie pozwolą

Kancelaria Premiera przypomina, że od 1 lipca 2021 r. obowiązuje przedłużony czas na zarejestrowanie pojazdu czy zgłoszenie jego zakupu lub sprzedaży. To likwiduje problem kolejek, które wcześniej były tak długie, że można było dostać karę. Ta wynosi do 1000 zł.

60 dni - tyle jest na zgłoszenie sprzedaży i zarejestrowanie pojazdu
60 dni - tyle jest na zgłoszenie sprzedaży i zarejestrowanie pojazdu
Źródło zdjęć: © Autokult
Tomasz Budzik

14.07.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 lipca 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W długim dokumencie znalazł się lakoniczny, ale ważny dla kierowców zapis: "wydłuża się do 60 dni terminy określone w art. 71 ust. 7 i art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym". O co chodzi?

Art. 71 ust. 7 w pierwotnej wersji brzmi: "Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia".

W art. 78 ust. 2 pkt 1 przed zmianami czytamy zaś: "Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu".

Obecnie zarówno na zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu, jak i na zgłoszenie sprzedaży lub kupna pojazdu mamy 60 dni, a nie jak wcześniej 30 dni. Wielu zmotoryzowanych odetchnie z ulgą, bo kary za niedopełnienie tego obowiązku są wysokie. Można zapłacić od 200 do 1000 zł.

Było to tym bardziej prawdopodobne, że w okresie nasilenia się pandemii koronawirusa urzędy pracowały z niższą wydajnością, a kolejki do okienka były długie. Jak końcem stycznia sprawdził Mateusz Żuchowski, w ponad 50 wydziałach komunikacji termin oczekiwania na wizytę był dłuższy niż przewidziane przez przepisy 30 dni.

Wydłużony czas na rejestrację pojazdu czy też zgłoszenie zakupu lub sprzedaży auta będzie obowiązywał do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (6)