Na czym polega wymiana szyby samochodowej?
Wklejanie szyb czołowych to złożony proces, dlatego należy tę czynność powierzyć fachowcom. Koszt usługi waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych i może trwać do dwóch dni.
11.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przednie szyby samochodowe pękają na skutek procesów korozyjnych podszybia, braku sztywności karoserii, ale przede wszystkim z powodu uszkodzeń mechanicznych – najczęstszą przyczyną uszkodzeń są uderzenia kamieni wylatujących spod kół aut. Ponieważ wymiana może być bardzo skomplikowana, to należy powierzyć ją specjalistom, którzy poza wiedzą, posiadają również odpowiednie narzędzia.
Jak to się robi?
W pierwszej fazie wymiany usuwa się uszczelki, zatrzaski, plastikowe elementy podszybia oraz wycieraczki. Do wyjęcia szyby potrzebny jest specjalistyczny nóż lub drut, którym odcina się szybę od kleju. Po dokładnym przycięciu w odpowiednim miejscu szybę wyjmuje się za pomocą przyssawek.
Jeśli resztka kleju na aucie jest w dobrej kondycji (jest pełna i nieposzarpana), to można wykorzystać to powtórnie, uprzednio wyrównując wysokość do ok. 2 milimetrów. Gdy spoiwo jest w złym stanie, to należy je usunąć do blachy, a następnie powierzchnię odkurzyć i odtłuścić. Ingerencja w blachę będzie również potrzebna w sytuacji występowania korozji. Koniecznie trzeba ją usunąć, najlepiej szlifując metal i zabezpieczając całość przed jej ponownymi wykwitami.
Zobacz także
Gdy powierzchnia jest oczyszczona, przystępuje się do wklejenia nowej szyby. Najpierw nakłada się warstwę elastycznego i odpornego na obciążenia kleju. Zaraz po tym dopasowuje się nową szybę za pomocą przyssawek. Po wklejeniu szybę zabezpiecza się specjalnymi taśmami tak, aby się nie ruszała do czasu wyschnięcia. Obecnie stosowane na rynku kleje wysychają w kilka godzin, niemniej dobrze jest nie ruszać auta przez dobę, aby klej dobrze związał.
Jeśli szyba zostanie wklejona nieprawidłowo, to w trakcie jazdy może być słyszalne świszczenie, a podczas opadów mogą pojawić się przecieki, które w dłuższej perspektywie doprowadzą do rozwoju korozji i niszczenia gumowej uszczelki. Następstwem źle wklejonej szyby będzie także wszechobecna i trudna do wyeliminowania wilgoć w kabinie.
Ile to kosztuje?
Koszt wymiany przedniej szyby samochodowej zależy od modelu auta, a nawet jego wyposażenia. Najtaniej będzie w przypadku popularnych modeli, które produkowane są od wielu lat. Wówczas będzie to kosztować od 250 do ok. 500 zł.
W droższych modelach, w których szyby przednie są ogrzewane czy wyposażone w czujniki systemów bezpieczeństwa, może być to koszt od 1000 zł w górę, i to w nieautoryzowanym serwisie. Są jednak auta, w których wymiany szyby może podjąć się tylko ASO z uwagi na brak zamienników i niezbędną kalibrację elektroniczną czujników kontroli jazdy. Wtedy rachunek za szybę opiewać będzie na kilka tysięcy złotych.