Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu przeprowadzki. Jak to zrobić?
Choć od 1 października 2018 roku nie musimy posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, a od 4 grudnia 2020 roku nie trzeba go wymieniać ze względu na pieczątki z SKP, nie oznacza to, że o tym dokumencie można całkowicie zapomnieć. Odpowiadamy za aktualizowanie zawartych w nim danych, w tym adresu zamieszkania. Oto jak wymienić dowód rejestracyjny po przeprowadzce.
28.12.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dowód rejestracyjny dalej jest potrzebny w przypadku sprzedaży pojazdu czy dalszych zagranicznych podróży, gdy trzeba pokazać go funkcjonariuszom lokalnej policji. Jego posiadanie jest również ważne nawet po tym, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki ze Stacji Kontroli Pojazdów. Jak informowało (zlikwidowane już) Ministerstwo Cyfryzacji, "brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć".
Jak wymienić dowód rejestracyjny po przeprowadzce?
W celu wymiany dowodu rejestracyjnego udajemy się do wydziału komunikacji właściwego dla nowego miejsca zamieszkania lub urzędu dzielnicy, właściwego ze względu na nowe miejsce zameldowania. Trzeba będzie złożyć wniosek o zmianę danych wraz z załącznikami (stary dowód, karta pojazdu jeśli została wydana, dokument potwierdzający zmianę danych). Koszt nowego dowodu to 54,50 zł.
Dowód rejestracyjny musimy wymienić nie tylko w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, ale i w przypadku zmiany nazwiska lub ewentualnego zniszczenia dokumentu.
Zmiana danych w dowodzie a przeprowadzka do innego miasta
Warto jednak pamiętać, że jeśli przeprowadzamy się do innego miasta, powoduje to zmianę organu rejestrującego. To oznacza konieczność rejestracji pojazdu (czyli m.in. odebranie nowych tablic rejestracyjnych, właściwych dla nowego miejsca zamieszkania). To wyjątkowo problematyczne dla osób, które dopiero co się przeprowadziły.
Czy muszę zmieniać tablice rejestracyjne, gdy przeprowadziłem/-am się do innego województwa?
To rozwiązanie może wydawać się pozbawione sensu, lecz - biorąc pod uwagę przepisy aktualne na grudzień 2020 - tak, potrzebne będą nowe tablice. Zmienia się bowiem organ rejestrujący. Ten przepis ma się jednak zmienić, bowiem jest częścią przyjętego już pakietu deregulującego. Nie wiadomo jednak – oficjalnie – kiedy jedna tablica będzie przypisana do pojazdu na całe jego "życie". Plotki mówią o 2. kwartale 2021 roku, ale decyzję musi ogłosić Ministerstwo Infrastruktury.