Wyjazd za granicę samochodem. Sprawdzamy sytuację tuż przed wakacjami

Na tegoroczne wakacje większość Polaków wybierze się samochodem. Sporo osób spędzi urlop w kraju, ale czy wyjazd zagraniczny w ogóle będzie możliwy? Sprawdziliśmy, do których krajów będzie można wjechać i o jakich zasadach trzeba pamiętać, planując taki wypoczynek.

Jak wakacje, to tylko w Polsce? Możliwości są znacznie szersze
Jak wakacje, to tylko w Polsce? Możliwości są znacznie szersze
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

24.06.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie Avis, firmy zajmującej się wynajmem samochodów, aż 88 proc. Polaków, którzy zdecydują się na letni wypoczynek poza miejscem zamieszkania, pojedzie na wakacje samochodem. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach na granicach, a te zmieniają się dynamicznie. Poniżej podajemy informacje o aktualnej sytuacji w krajach, będących w "samochodowym" zasięgu przeciętnej wakacyjnej podróży.

Austria

Osoby mieszkające w Polsce mogą wjeżdżać do Austrii bez konieczności okazywania wyników badania molekularno-biologicznego wykluczającego obecność wirusa SARS-CoV-2. Nie obowiązuje również 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba pragnąca przekroczyć granicę Austrii w ciągu ostatnich 14 dni była w państwie innym niż Andora, Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Islandia, Włochy (z wyłączeniem Lombardii), Chorwacja, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, San Marino, Szwajcaria, Słowenia, Słowacja, Czechy, Węgry, Watykan i Cypr.

Belgia

Wjazd do Belgii jest możliwy i nie wymaga odbycia 14-dniowej kwarantanny. Dobrowolne odosobnienie po przyjeździe, choć nie podlega kontroli, jest jednak przez władze zalecane. W samochodzie osobowym mogą podróżować maksymalnie dwie osoby, chyba że jadą nim członkowie jednej rodziny.

Chorwacja

Wjazd do Chorwacji nie jest ograniczony, a na miejscu przybywający z Polski turyści nie muszą przechodzić kwarantanny.

Czechy

O tym, jak na czeskiej granicy zostaną potraktowane osoby chcące ją przekroczyć, decyduje aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju, z którego przyjeżdżają. Ta określana jest przez czeskie władze w ramach programu Semafor. Prawie cała Polska zaznaczona jest w nim na zielono. Wyjątkiem jest jednak woj. śląskie, które ma status czerwony. Co to oznacza? Osoby mieszkające w Polsce poza woj. śląskim mogą swobodnie podróżować do Czech. Mieszkańcy woj. śląskiego nie mogą jednak wjeżdżać do Czech w celach turystycznych. Granicę można jednak przekroczyć, jeśli ma się test na obecność SARS-CoV-2 z negatywnym wynikiem.

Dania

Obecnie turystyczny przyjazd do Danii jest możliwy jedynie w przypadku posiadania w Danii własnego domku letniskowego czy innego obiektu wypoczynkowego.

Estonia

Od 22 czerwca Polacy przyjeżdżający do Estonii zobowiązani są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Ograniczenie to będzie utrzymane w mocy przynajmniej do 28 czerwca. W piątek 26 czerwca władze Estonii opublikują nowe dane na temat liczby zarażonych koronawirusem na 100 tys. mieszkańców danego europejskiego kraju. Jeśli współczynnik wynoszący obecnie dla Polski 15,8 spadnie poniżej 15, po 28 czerwca zniesiony zostanie obowiązek odbycia kwarantanny.

Francja

Granice dla mieszkańców strefy Schengen są otwarte. Nie trzeba odbywać kwarantanny.

Litwa

Polska znajduje się na liście bezpiecznych państw z zachorowaniami poniżej poziomu 25 osób na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że Polacy mogą bez przeszkód udawać się na Litwę.

Łotwa

Od 20 czerwca osoby przyjeżdżające z Polski po przekroczeniu łotewskiej granicy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Niemcy

Wjazd w celach turystycznych jest dozwolony i nie ma obowiązku poddawania się kwarantannie. W samochodzie mogą znajdować się członkowie maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Kraj związkowy Meklemburgia – Pomorze Przednie nie zezwala na wjazd na swoje terytorium w przypadku jednodniowych wycieczek turystycznych.

Rumunia

Na opublikowanej przez rumuńskie władze 22 czerwca liście państw, z których przyjezdni nie muszą przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, nie ma Polski. Oznacza to, że wyjazd turystyczny do tego kraju na obecną chwilę ma niewielki sens.

Słowacja

Od 20 czerwca Polska znajduje się na liście państw, których mieszkańcy mogą bez ograniczeń wjeżdżać na terytorium Słowacji.

Słowenia

Obywatele Polski mogą tranzytem przejeżdżać przez Słowenię, o ile podróż nie będzie trwała więcej niż 12 godzin. W przeciwnym przypadku obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna.

Szwajcaria

Brak ograniczeń w podróżowaniu. Polacy nie muszą przechodzić kwarantanny.

Węgry

Od 18 czerwca Polacy mogą bez ograniczeń podróżować na Węgry bez konieczności odbywania kwarantanny.

Włochy

Włoskie granice są otwarte, a podróżujący nie muszą przechodzić kwarantanny.

O czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, musimy liczyć się z tym, że na granicach państw prowadzone mogą być kontrole temperatury wjeżdżających do kraju osób. Należy również wyposażyć się w odpowiednią liczbę maseczek lub innego rodzaju okryć. W zależności od kraju wymagany jest dystans w miejscach publicznych, wynoszący od 1 do 2 m. W środkach komunikacji publicznej wymagane jest zakrywanie ust i nosa.

Komentarze (5)