Wniosek o rejestrację pojazdu - jak go złożyć i jakie dokumenty są niezbędne?
Każdy zakupiony pojazd należy przerejestrować w urzędzie. Nowymi najczęściej zajmuje się dealer, ale używane pozostają w kwestii nowego właściciela. Aby to zrobić, należy wybrać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i wypełnić formularz. Co trzeba mieć ze sobą?
08.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
By uniknąć wynoszącej 1000 zł kary za nieprzerejestrowanie pojazdu, należy to zrobić w terminie 30 dni od zakupu. W tym celu trzeba udać się do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub dzielnicy właściwego dla miejsca zameldowania i złożyć wniosek o przerejestrowanie pojazdu.
W wypełnionym wniosku muszą znaleźć się dane osobowe i informacje o rodzaju pojazdu, jego przeznaczeniu, marce, typie, modelu, roku produkcji, numerze VIN, numerze silnika, dotychczasowym numerze rejestracyjnym oraz numerze karty pojazdu. Należy też wypisać dokumenty, które zostaną załączone. Jeśli ktoś chciałby mieć indywidualne tablice rejestracyjne, to należy zrobić odpowiednią adnotację z propozycją znaków indywidualnych.
Rejestracja nowego samochodu
Przy rejestracji nowych, tzw. salonowych pojazdów, komplet niezbędnych dokumentów powinien przekazać sprzedawca, a najczęściej to on załatwia wszystkie formalności za zgodą kupującego po to, żeby klient mógł faktycznie wyjechać nowym autem z salonu.
Z dokumentów do rejestracji nowego auta potrzebne są: potwierdzenie własności auta, potwierdzenia opłat, świadectwo zgodności homologacji oraz faktura. Jeśli nabywamy nowe auto, ale przywiezione z innego kraju członkowskiego, wówczas otrzymujemy także dokument dotyczący podatku akcyzowego.
Rejestracja samochodu używanego
W przypadku aut używanych do wniosku o rejestrację załączamy w oryginale: dokument tożsamości, dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna/sprzedaży, fakturę VAT, umowę darowizny, dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, potwierdzenie wszystkich opłat, kartę pojazdu – o ile została wydana - oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).
Co dalej?
Po złożeniu dokumentów urzędnik rejestruje pojazd czasowo na okres 30 dni. Potwierdzeniem tego jest pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód i tablice rejestracyjne wraz z nalepką kontrolną. W ciągu 30 dni kalendarzowych pojazd jest rejestrowany, a właściciel otrzymuje właściwy dowód rejestracyjny.
Kary za nieprzerejestrowanie auta
Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące rejestrowania pojazdów. Przewidują one kary finansowe za brak rejestracji i niezgłoszenie zmiany właściciela pojazdu. Tak jak dotychczas, nowy i poprzedni właściciel pojazdu będzie miał 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację bądź poinformowanie o zbyciu pojazdu. Przekroczenie tego terminu może spowodować nałożenie grzywny w kwocie od 200 do 1000 zł.