W stronę zielonego transportu
Coraz częściej podejmujemy decyzje zakupowe, kierując się troską o środowisko naturalne. Ten trend dotyczy nie tylko artykułów codziennego użytku – wpływa także na wybór rodzaju paliwa, a nawet nowego auta. ORLEN stara się, by paliwa i inne produkty dostępne na stacjach były jak najbardziej przyjazne środowisku, a jednocześnie stawia na rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz inwestuje w produkcję czystej energii ze źródeł odnawialnych. Sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacje wodorowe to przykłady działań realizowanych przez ORLEN na rzecz zielonego transportu i poprawy stanu środowiska naturalnego.
27.07.2022 | aktual.: 02.10.2024 16:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W efekcie mniej smogu
Czy wiesz, że można przyczynić się do ograniczenia smogu nawet wtedy, gdy stosuje się konwencjonalne paliwo? Paliwa EFECTA mają unikalną formułę, która wpływa na redukcję smogu dzięki ograniczonej emisji cząstek stałych i tlenków azotu. Zaawansowane badania technologiczne i długotrwałe testy dowiodły, że stosowanie EFECTY wpływa też na zmniejszenie zużycia paliwa oraz przedłuża żywotność silnika – zarówno benzynowego, jak i typu diesel.
Poza paliwami EFECTA ORLEN oferuje paliwa premium VERVA z dodatkami uszlachetniającymi. Są rekomendowane kierowcom, którzy oczekują przede wszystkim poprawy osiągów pracy silnika w różnych warunkach atmosferycznych i przy zmiennym obciążeniu. Podwyższona zawartość dodatku myjącego w 98-oktanowej benzynie VERVA zapewnia utrzymanie w czystości układu paliwowego i silnika oraz zwiększa mechaniczną trwałość cylindrów, tłoków, pierścieni i zaworów.
Przypomnijmy, że przez całe wakacje, do 31 sierpnia, paliwa EFECTA i VERVA można tankować nawet do 40 groszy taniej w ramach promocji rabatowej. Akcja kierowana jest do uczestników programu lojalnościowego ORLEN VITAY, którzy korzystają z aplikacji mobilnej lub tradycyjnych plastikowych kart VITAY. Zasady są proste: każdy uczestnik otrzymuje 30 groszy rabatu na litrze dowolnego paliwa EFECTA lub VERVA. Rabat obejmuje maksymalnie 50 litrów na jednorazowym tankowaniu, a skorzystać z niego można nawet trzy razy w miesiącu. Oznacza to, że miesięcznie można nabyć w promocji do 150 litrów paliwa z wysoką zniżką. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zyskują jeszcze więcej, bo aż 40 groszy na litrze.
Aby cieszyć się tańszym paliwem na wakacje, wystarczy pobrać aplikację ORLEN VITAY ze sklepu Google Play lub App Store, dokonać rejestracji i aktywować kupony promocyjne. Zniżka jest naliczana również wtedy, gdy przy kasie okażemy plastikową kartę VITAY. Przed wizytą na stacji ORLEN warto zapoznać się z zasadami i regulaminem promocji, dostępnymi na www.vitay.pl/rabaty.
Podróże z zieloną energią
W ramach rozwoju technologii zielonego transportu ORLEN udostępnia kierowcom pojazdów elektrycznych sieć ładowania o ogólnopolskim zasięgu, złożoną z ponad 400 stacji ładowania typu DC oraz AC. Obsługują one wszystkie modele pojazdów elektrycznych oferowane na europejskim rynku. Większość stanowisk z ładowarkami typu DC mieści się przy stacjach paliw ORLEN. To bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, gdyż czas potrzebny na ładowanie można miło spędzić w Stop Cafe przy pysznej kawie lub posiłku. Pozostałe punkty ładowania Grupy ORLEN znajdują się na terenie zarówno mniejszych, jak i większych miast. Bez względu na lokalizację wszystkie ładowarki dostępne są w systemie ORLEN Charge (orlencharge.pl), który umożliwia korzystanie z usługi ładowania za pomocą aplikacji mobilnej. W aplikacji ORLEN Charge kierowca samochodu elektrycznego w każdej chwili może sprawdzić dostępność wybranej ładowarki lub złącza oraz rozpocząć i zakończyć sesję ładowania.
Stacje ORLEN Charge zasilają auta elektryczne w zieloną energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. To kolejny krok w stronę nisko- i zeroemisyjnej gospodarki.
Wodór paliwem przyszłości
Coraz większą rolę w rozwoju motoryzacji odgrywa wodór, pierwiastek uważany za paliwo przyszłości i jeden z kluczowych elementów światowej transformacji energetycznej. Wodór to niskoemisyjna alternatywa dla obecnie stosowanych konwencjonalnych paliw. Znajduje szerokie zastosowanie w energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie oraz transporcie publicznym. W ramach inwestycji w przyjazne środowisku technologie wodorowe ORLEN pod koniec czerwca br. uruchomił swoją pierwszą w Polsce mobilną stację wodorową, która zasila ogniwa autobusu komunikacji miejskiej. Autobus wodorowy testowany w Krakowie jest wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 70 kW i pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg. Na jednym pełnym tankowaniu, które trwa kilka minut, może przejechać nawet 350 km. To pojazd całkowicie zeroemisyjny i przyjazny środowisku, gdyż podczas jazdy emituje jedynie parę wodną.
Dostawy wodoru do krakowskiej stacji zapewnia rafineria w Trzebini z Grupy ORLEN za pomocą „bateriowozu”, czyli specjalnego kontenera ze zbiornikami mieszczącymi 400 kg wodoru. Taka ilość pozwala zatankować autobus wodorowy do pełna ponad 11 razy. Wodór z Trzebini produkowany jest obecnie z gazu ziemnego. W przyszłości będzie wytwarzany z biometanu pochodzącego z przetwarzania odpadów komunalnych.
W 2023 r. ORLEN planuje otwarcie dwóch publicznych stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Z kolei w ciągu najbliższych 8 lat Grupa ORLEN stworzy sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji. Powszechne zastosowanie wodoru w transporcie znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz obniżenia poziomu hałasu w miastach.