Unikalne samochody z garażu Iron Mana
Już 9 maja na ekrany polskich kin wejdzie "Iron Man 3", kolejny film opowiadający historię Tony'ego Starka. Zobaczmy, jakie samochody ten geniusz, miliarder, playboy i filantrop trzyma w garażu.
08.05.2013 | aktual.: 13.10.2022 14:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kim jest Iron Man
Anthony Stark po raz pierwszy pojawił się na kartach komiksu wydawnictwa Marvel w 1963 r., w 39 numerze "Tales of Suspense". Majętny przemysłowiec i genialny wynalazca, który nie stroni od alkoholu i pięknych kobiet, został wymyślony przez Stana Lee, Larry'ego Liebera, Dona Hecka i Jacka Kirby'ego.
Historia jego przemiany w bohatera pozostaje w zasadzie niezmienna od lat. Była dostosowywana np. do aktualnej sytuacji politycznej. Przedstawię uproszczoną wersję.
Stark, którego firma zajmuje się produkcją broni, zostaje podczas podróży służbowej porwany przez terrorystów. Podczas ich ataku obok Tony'ego wybucha pocisk (w pierwotnej wersji zahaczył o linkę miny pułapki). W jego ciało wbijają się odłamki, które powoli wędrują do jego serca. Żeby temu przeciwdziałać, będący w niewoli Stark konstruuje reaktor z elektromagnesem, który montuje sobie w klatce piersiowej.
Terroryści chcą go zmusić do budowy potężnej broni na ich użytek, ten jednak w sekrecie tworzy zbroję zasilaną reaktorem, która umożliwia mu ucieczkę. Stark przechodzi przemianę i postanawia walczyć ze złem tego świata. Tworzy kolejne nowoczesne zbroje i staje się Iron Manem.
W filmach fabularnych postać Starka portretuje Robert Downey Jr. Dotychczas aktor zagrał miliardera w trzech obrazach z serii "Iron Man" (premiery w latach 2008, 2010 i 2013) oraz w "The Avengers" (2012 r.). Przyjrzyjmy się, jakie samochody pojawiły się w tych dziełach.
Ford Flathead Roadster
Ford Flathead Roadster z 1932 r. pojawił się w "Iron Manach" nr 1 i 2. Samochód należy do reżysera obu filmów, Jona Favreau, który w obrazach tych odtwarzał postać Harolda "Happy'ego" Hogana, ochroniarza Tony'ego Starka.
Ford w "Iron Manie" miał po prostu stać w garażu, jako auto, przy którym w przeszłości Tony grzebał ze swoim ojcem. Na ekranie komputera głównego bohatera widać przez chwilę zdjęcie Starka seniora przy pojeździe. Fotografie z Flatheadem służą też Iron Manowi za wygaszacz ekranu.
Ekipa filmowa za pozwoleniem Favreau przemalowała samochód i zmieniła w nim tapicerkę. W trakcie zdjęć Robert Downey Jr. wpadł na pomysł, żeby pokazać, jak Stark reperuje silnik.
Kiedy aktor rozbierał jednostkę na kawałki, reżyser (jak sam przyznał) płakał cicho w kącie. Motor we Flatheadzie Roadster to 3,6 V8 o mocy 85 KM.
Shelby Cobra 427
W pierwszym "Iron Manie" pojawił się model Shelby Cobra 427. Pojazd skończył marnie. Został uszkodzony przez Starka podczas testów pancerza.
Na szczęście auto było tylko dobrze przygotowaną repliką. Oryginał miał pod maską 7-litrowy silnik V8. W zależności od wersji motor rozwijał od 390 do 480 KM.
Saleen S7
Tony Stark jest też właścicielem Saleena S7. Samochód nie odegrał większej roli w "Iron Manie", chociaż jako ozdoba garażu sprawdził się nieźle.
Egzemplarz, który pojawił się na planie, był szczególny. Był to pierwszy Saleen S7 z pakietem Competition, dzięki któremu silnik 7,0 V8 twin-turbo rozwijał moc 1014 KM. Standardem dla tej jednostki było 760 KM. Auto zostało sprzedane na aukcji Scottsdale w 2011 r. za 300 000 dol.
Tesla Roadster
Wśród amerykańskich celebrytów od kilku lat panuje moda na pokazywanie się w samochodach hybrydowych i elektrycznych. Nic więc dziwnego, że w garażu Starka została umieszczona Tesla Roadster, sportowe auto na prąd o mocy 250 KM kosztujące ok. 100 000 dol. (ok. 315 000 zł).
Zdjęcia do "Iron Mana" były kręcone w 2007 r., a auto trafiło do sprzedaży na początku 2008 r. Tesla wynajęła producentom filmu prototyp, zapewniając sobie w ten sposób dobrą promocję.
Cadillac Series 62 Coupe Ghia i Mercury Coupé
Na krótko w "Iron Manie II" miga Cadillac Series 62 Coupé zbudowany przez firmę karoseryjną Ghia. Samochód z 1953 r. należał do Rity Hayworth, która otrzymała go od swojego męża, księcia Aly Khana.
Cadillac jest wyjątkowy, ponieważ powstał w zaledwie dwóch egzemplarzach. Do napędu Series 62 Coupé by Ghia służy silnik 5,4 V8 o mocy 210 KM.
W kolekcji Tony'ego Starka prezentowanej w "Iron Manie II" jest też Mercury Coupé z rocznika modelowego 1949 od Barris Kustoms.
Rolls-Royce Phantom
W dwóch pierwszych filmach z serii "Iron Man" limuzyną genialnego miliardera był Rolls-Royce Phantom. Rolę szofera odgrywał wspomniany wcześniej "Happy" Hogan.
We wcześniejszym dziele Favreau został użyty model z rocznika 2004, a w późniejszym z 2009 r. Samochód jest napędzany silnikiem V12 o pojemności 6,75 l i mocy 460 KM.
W "Iron Manie II" brytyjski wóz zostaje zniszczony przez Ivana Vanko, w którego wcielił się Mickey Rourke. W obrazie destrukcja auta następuje na trasie Circuit de Monaco. W rzeczywistości sceny były kręcone w Kalifornii.
Na potrzeby "Iron Mana" Rolls-Royce po raz pierwszy w historii przygotował dwa identyczne egzemplarze Phantoma. Jedna sztuka kosztowała 438 000 dol. (ok. 1,37 mln zł). Oba zostały pocięte na kawałki, a następnie złożone. Podczas zdjęć poszczególne fragmenty ich karoserii były odstrzeliwane za pomocą ładunków wybuchowych.
Audi R8
We wszystkich trzech częściach "Iron Mana" autem do codziennej eksploatacji jest dla Tony'ego Starka Audi R8.
Podczas realizacji "Iron Mana I" Downey Jr. miał okazję pojeździć odmianą z jednostką 4,2 V8 o mocy 420 KM. W sequelu widzimy go za kierownicą 525-konnej wersji Spyder V10. Był to egzemplarz przedprodukcyjny.
Iron Man 2 Audi R8 commercial
We wchodzącym na ekrany "Iron Manie III" Tony Stark korzysta z Audi R8 e-tron. Nie wiadomo, czy elektryczny pojazd o mocy 313 KM i maksymalnym momencie obrotowym 820 Nm w ogóle trafi do sprzedaży.
Audi było partnerem wszystkich trzech produkcji o "żelaznym człowieku". W części pierwszej, poza R8, pojawiły się Q7, S5 Coupé i A8, a w drugiej A8 w wersji Long. W trzeciej zobaczymy A7 i S7 Sportback, A8 L, S5 Coupé i Q5.
Acura NSX Roadster
W "The Avengers" w product placement zainwestowała Acura, czyli luksusowa marka należąca do Hondy. Z tego powodu Iron Man nie używa w filmie Audi, tylko samochodu, który ma wyglądać jak nowa generacja modelu NSX.
Roadster został stworzony na bazie NSX z 1991 r. Od oryginału różni się w zasadzie tylko karoserią. Wnętrze jest praktycznie takie samo jak w bazowym aucie.
Z lakierem był pewien problem. Zespół, którym kierował Dave Marek z Honda R&D Americas, otrzymał próbki kolorów od Marvela, który twierdził, że odpowiadają one barwom zbroi Iron Mana. Były one jednak bardzo ciemne, więc lakier jest od nich jaśniejszy, chociaż i tak nie odpowiada kolorowi pancerza.
Iron Man's Acura NSX Roadster | The Avengers | Edmunds.com
Źródło: fot. United International Pictures Sp z o.o.