Tapicerka skórzana - poradnik o pielęgnacji i naprawie
Skórzane wykończenie wnętrza zawsze było synonimem luksusu. Niestety, po kilku latach eksploatacji skórzane fotele często są w nie najlepszym stanie. Jak prawidłowo eksploatować tapicerkę skórzaną oraz w jaki sposób przywrócić jej dawny blask?
08.05.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kupując auto, decydujemy się na skórę, sądząc, że zachowa ona swój pierwotny wygląd, kolor i strukturę przez długie lata. Skóra jest bardzo trwałym materiałem, jednak tylko wtedy, kiedy odpowiednio się ją pielęgnuje.
Tapicerka skórzana na fotelach ma warstwę ochronną. Pozwala ona na ochronę skóry przed wilgocią, promieniami UV oraz uodparnia na działanie wysokich i niskich temperatur. Dodatkowa warstwa ułatwia czyszczenie skóry. Niestety, z upływem czasu warstwa ta się ściera. Jej brak może prowadzić do powstania trwałych przebarwień, szybkiej utraty koloru, wyblaknięć, a w miejscach najbardziej intensywnie eksploatowanych do utraty struktury, przetarć i pęknięć.
Czyszcząc, usuwamy powstałe w tym okresie zabrudzenia, a pielęgnując, odbudowujemy warstwę ochronną, która się starła. Warstwa ta jest istotnym elementem długoletniego dobrego wyglądu skóry.
Do czyszczenia używamy jedynie środków przeznaczonych do skóry. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości tłuszczu, do którego przyklejają się kurz i brud. Nie wolno używać mydła, ponieważ ma ono odczyn zasadowy i może pozostawić trwałe ślady na skórze.
Czyszczenie zaczynamy od dokładnego odkurzenia tapicerki. Tapicerkę czyścimy fragmentami, co pozwoli na jej dokładne wyczyszczenie. Do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków można użyć szczotki z miękkim włosiem. Czyszczenie tapicerki skórzanej zajmuje zwykle około 30 minut i powinno być powtarzane co mniej więcej 3 miesiące.
Kolejnym krokiem jest pielęgnacja skóry. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu skóry środek do pielęgnacji wniknie głęboko w powierzchnię skóry, nadając jej odpowiednią miękkość i trwałość. Preparat wcieramy etapowo, pilnując, aby nie ominąć żadnego fragmentu tapicerki. Po konserwacji należy pozostawić tapicerkę do pełnego wyschnięcia (około godziny).
Mimo starań skóra często ulega uszkodzeniom. W zależności od stopnia zniszczeń skórę można naprawić na kilka sposobów. Jeżeli tapicerka nie jest bardzo zniszczona, a jedynie trochę przetarta, możną ją łatwo naprawić przez zabieg koloryzacji. Do tego celu służą przeróżne środki w postaci lakierów, farb oraz tonerów. Najczęściej najbardziej zniszczone są boczki fotela oraz podłokietnik. Nie ma potrzeby malowania całego fotela, zazwyczaj wystarczy pomalowanie jedynie uszkodzonego fragmentu.
Warunkiem tego jest dobry dobór odcienia farby/lakieru, tak aby fragment po naprawie nie odróżniał się od reszty tapicerki. Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Do tego używamy szczotki i szmatki oraz środka do czyszczenia skóry. Przed czyszczeniem tapicerki warto sprawdzić reakcję materiału na środek w niewidocznym miejscu.
Kolejnym ważnym krokiem jest zmatowienie powierzchni drobnym papierem ściernym (np. 1500), a następnie dokładne jej odtłuszczenie. Aby uzyskać dobry i trwały efekt, na uszkodzoną powierzchnię nakłada się kilka warstw barwnika. Po nałożeniu warstwy barwnika zalecane jest jego osuszanie ciepłym powietrzem. Po otrzymaniu jednolitej warstwy można przystąpić do zabezpieczania tapicerki.
Ma to wpływ na elastyczność i trwałość powierzchni po regeneracji. W miejscu naprawy oprócz środka do zabezpieczania skóry zaleca się użycie środka wykańczającego. Pozwoli on na trwałe powiązanie skóry z naniesionym barwnikiem. Dopiero po wykończeniu powierzchni nanosimy środek pielęgnacyjny.
W przypadku głębokich przetarć barwienie zazwyczaj nie daje dobrych rezultatów. Dodatkowo warstwa barwnika szybko się przeciera. W takim przypadku może się okazać niezbędne użycie tzw. płynnej skóry. Dzięki postaci płynnej daje się ona łatwo rozprowadzać dołączoną szpachelką. Płynną skórę nakładamy etapowo, aż do uzyskania jednolitej warstwy. Po całkowitym wyschnięciu można przystąpić do nanoszenia barwnika. Dzięki temu miejsce naprawy będzie praktycznie niezauważalne.
W podobny sposób da się naprawić zadrapania czy pęknięcia. W przypadku pęknięć należy pamiętać, aby zastosować specjalny klej do skór.
Głębokie dziury (np. po papierosie) również da się skutecznie naprawić. Jeżeli wypalona jest również pianka wewnątrz fotela, niezbędne będzie użycie specjalnego środka na bazie poliuretanu, którym załatamy powstały ubytek. Przed użyciem płynnej skóry należy przyciąć brzegi przypalonej skóry, aby nie pozostawić śladów przypalenia i twardego obrzeża. Następnie stosujemy płynną skórę, a później barwnik.
Dzięki czyszczeniu i pielęgnacji tapicerki skórzanej zapewnimy jej dobry wygląd na dłużej. Powstałe przetarcia i uszkodzenia można naprawiać we własnym zakresie. Poważniejsze zaniedbania wymagają obszycia na nowo elementu z uszkodzoną tapicerką.