System wymiany informacji o pojazdach z usterkami coraz bliżej. Pomysł aprobuje Komisja Infrastruktury
Poprawa bezpieczeństwa na drogach Europy poprzez dbałość o lepszy stan techniczny pojazdów wykorzystywanych w transporcie - taki jest główny cel projektu, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem polskich posłów.
24.02.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Europejski projekt systemu wymiany informacji o usterkach w pojazdach użytkowych zyskał pozytywną rekomendację sejmowej Komisji Infrastruktury już w pierwszym czytaniu - donosi Polska Agencja Prasowa. Posłowie mieli jedynie kilka zastrzeżeń techniczno-legislacyjnych. Nie powinny jednak wpłynąć one na ostateczną decyzję o akceptacji zmian.
Mowa o nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, zgodnie z którą informacje o pojazdach użytkowych z wykrytymi usterkami w Polsce mają być wysyłane do kraju UE właściwego dla rejestracji pojazdu - czytamy w komunikacie PAP.
Jak poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wymiana informacji miałaby odbywać się z wykorzystaniem systemu Centralnej Ewidencji Naruszeń, zarządzanego przez GITD. Zgodnie za założeniami projektu każda kontrola drogowa, która zakończy się wykryciem poważnych usterek w samochodach wykorzystywanych w transporcie, zostanie odnotowana w systemie, a szczegóły będą przesłane odpowiednim organom, zgodnym z krajem rejestracji pojazdu w UE.
Rozwiązanie to ma w domyśle poprawić bezpieczeństwo na drogach Wspólnoty i sprawić, że przewoźnicy, niezależnie od kraju pochodzenia, zadbają o właściwy stan techniczny swojej floty. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy nowelizacja wejdzie w życie. Biorąc jednak pod uwagę pozytywny odzew posłów, wydaje się to tylko kwestią czasu.