Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych 2021 - GDDKiA apeluje o rozwagę

Jak co roku, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, by uczynić drogi bezpieczniejszym miejscem. Najlepiej oczywiście zacząć od siebie.

Zdjęcie ilustracyjne niezwiązane z tematem
Zdjęcie ilustracyjne niezwiązane z tematem
Źródło zdjęć: © fot. policja
Aleksander Ruciński

21.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych został zainicjowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. Początkowo był Europejskim Dniem Pamięci, a w 2005 roku przekształcił się w wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody tego smutnego święta odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, gdzie stoi Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście".

O zasadach bezpiecznej jazdy powinniśmy pamiętać każdego dnia. Niestety polskie drogi są przykładem na to, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Dni takie jak dzisiejszy stanowią dobrą okazję do przypomnienia, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

-Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie GDDKiA.

Infrastruktura ulega ciągłej poprawie. Przybywa dróg szybkiego ruchu, na których trudniej o wypadek. Niestety nawet na ekspresówkach i autostradach bywamy świadkami nieprawidłowych zachowań takich jak drastyczne przekraczanie prędkości czy jazda "na zderzaku".

Sukcesywnie wprowadzane są też nowe przepisy, które mają uczynić Polskę bezpieczniejszym miejscem dla uczestników ruchu drogowego. Mimo to wciąż jesteśmy w europejskiej czołówce jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Nie maleje też odsetek pijanych wsiadających za kółko.

Kampanie edukacyjne i święta, takie jak dzisiejsze z pewnością są istotnym elementem zmiany. Do pełni szczęścia brakuje jednak skuteczniejszego egzekwowania kar, które mogłyby odstraszyć najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców.

Komentarze (1)