Sportowe auta, których nie kupisz w Polsce [cz.1]

Marzy Ci się nowy Ford Mustang, Dodge Challenger, a może chciałbyś kupić nowego Koenigsegga lub Noble'a? Nic z tego, żadna z tych marek nie ma swojego przedstawicielstwa w naszym kraju.

Sportowe auta, których nie kupisz w Polsce [cz.1]
Artur Kuśmierzak

12.10.2012 | aktual.: 13.10.2022 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sportowe auta - Dodge Challenger

Amerykańskie samochody nigdy nie cieszą się w Europie zbyt dużą popularnością, a szczególnie w Polsce. Mimo to jeszcze kilka lat temu można był z powodzeniem znaleźć salon Chryslera i wyjechać z niego na przykład nowym egzemplarzem 300C. Jako, że wiele modeli Dodge’a pokrywało się wówczas z Chryslerem nie było potrzeby wprowadzać tej drugiej marki na nasz rynek. Obecnie miejsce Chryslera zajęła jednak bliźniacza Lancia, nic więc nie wskazuje ani na powrót Chryslera, ani na pojawienie się Dodge’a. Szkoda, że Amerykanie nie zdecydowali się chociaż na dystrybucję samego Challengera. Na pewno wiele osób chętnie by takie auto kupiło.

Obraz

Sportowe auta - Ford Mustang

Kolejna legenda pony carów i następne rozczarowanie. Samochód, którego wielbią tysiące Polaków, podobnie jak Challenger nie jest dostępny w Europie. Jakiś czas temu pojawiły się informacje dotyczące debiutu tego modelu na europejskim rynku w 2014 roku. Ta wiadomość napawa dużym optymizmem, pytanie tylko czy Ford Mustang na pewno pojawi się także w polskich sieciach dilerskich?

2011 Ford Mustang Shelby GT500 Shelby Super Snake (fot. blog.caranddriver.com)
2011 Ford Mustang Shelby GT500 Shelby Super Snake (fot. blog.caranddriver.com)

Sportowe auta - Chevrolet Corvette C6

Jeszcze jedno kultowe auto sportowe ze Stanów Zjednoczonych - Chevrolet Corvette C6. Tego potwora też nie kupimy w miejscowych salonach Chevroleta. Na pocieszenie dodam jednak, że oferowany jest inny sportowy model tej marki - Camaro, którego ceny zaczynają się już od około 219 900 zł. To całkiem przyzwoita cena jak na taką legendę biorąc pod uwagę fakt, że auto dysponuje mocą ponad 400 KM i napędem na tylną oś.

Obraz

Sportowe auta - Pagani

Pagani to jeszcze stosunkowo młoda marka, której początki sięgają 1999 roku, kiedy to na rynku pojawił się jej pierwszy model Zonda C12 ze zjawiskową stylizacją i silnikiem V12 pochodzącym ze stajni AMG. Od tego czasu te dwa elementy towarzyszą wszystkim modelom marki aż do dziś. Jedni kochają ten ekscentryczny design, a inni nienawidzą. To nieprzewidywalne auta dające solidną dawkę adrenaliny. Niestety najbogatsi ludzie mieszkający w Polsce nie będą mogli ani kupić, ani na gwarancji serwisować tych samochodów w swoim kraju.

Obraz

Sportowe auta - Wiesmann

Pamiętacie jeszcze 5-litrowy silnik V10 generujący 507 KM, który był źródłem mocy w BMW M5 E60? Bawarczycy co prawda wycofali się już z jego produkcji, ale on żyje nadal w innym ciele. Tym razem pod maskami aut marki Wiesmann. Jeśli jesteście fanami sportowych aut w stylu retro i zapragniecie kupić sobie taki samochód w Polsce to możecie obejść się smakiem. Próżno szukać nawet używanego egzemplarza modelu tej marki nie mówiąc już nawet o salonie z ASO.

Obraz

Sportowe auta - Gumpert

Gumpert Sportwagenmanufaktur GmbH to niemiecka firma stworzona przez Rolanda Gumperta - byłego inżyniera Audi, pod którego kierownictwem marka ta cztery razy wygrała klasyfikację generalną a w serii WRC zwyciężając w 25. wyścigach. Auta Gumperta korzystają z 4,2-litrowego silnika V8 produkcji Audi wzmocnionej dwiema turbosprężarkami. W modelach tej marki znajdziemy kilka ciekawych wyścigowych akcentów, w tym na przykład zawieszenie typu push-rod z możliwością ręcznej regulacji czy demontowalną kierownicę. Niestety próżno szukać dealera Gumperta w naszym kraju.

Sportowe auta - Koenigsegg

22 lata to idealny wiek na założenie firmy produkującej sportowe samochody. Na taki pomysł w swojej niedalekiej młodości wpadł niejaki Szwed, Christian von Koenigsegg. Marka powstała w 1994 roku, a 3 lata później światło dzienne ujrzało jego pierwsze dziecko, model CC z 3,8-litrowym motorem V8 produkcji Forda generującym moc 644 KM i rozpędzający się do 386 km/h. Obecnie produkowane modele osiągają prędkość ponad 400 km/h. Niestety nie da się ich kupić w Polsce.

Geneva Motor Show 2011 - Koenigsegg Agera R
Geneva Motor Show 2011 - Koenigsegg Agera R

Sportowe auta - Ariel

Nazwa Ariel kojarzy się zapewne części z Wam, z proszkiem do prania. Co innego jeśli mówimy jednak o Ariel Motors Ltd., czyli o brytyjskim producencie bezkompromisowych aut sportowych tworzonych na wzór filozofii według, której został skonstruowany Lotus Seven. Jego dystrybucja nie ruszyła jeszcze w Polsce, co trochę dziwi biorąc pod uwagę fakt, że samochody marki Caterham są oferowane u nas już od dłuższego czasu.

Ariel Atom V8
Ariel Atom V8

Sportowe auta - Noble

Noble Automotive Ltd. to następna młoda marka, która podobnie jak większość prezentowanych w naszym zestawieniu konkurentów również powstała pod koniec lat 90. Pierwszy model marki M10 miał zaledwie 170 KM, produkowany obecnie M600 dysponuje 4,4-litrowym silnikiem V8 pochodzącym od Volvo i mocą od 456 do 659 KM w zależności od wysterowania. Noble'a co prawda nie kupimy w Polsce, ale za to założyciel tej marki Lee Noble podobno bierze czynny udział w tworzeniu superszybkiego auta naszej rodzimej produkcji pod nazwą Arrinera.

Obraz

Sportowe auta - McLaren

Marka McLaren w wyścigach samochodowych istnieje od lat 60., ale produkcją drogowych potworów jej inżynierowie zajęli się dopiero pod koniec lat 80. Modelu F1, który w latach 90. był najszybszym autem świata nikomu nie trzeba przedstawiać. Podczas kolejnej dekady Brytyjczycy podjęli współpracę z Mercedesem tworząc wspólny model SLR sprzedawany w salonach niemieckiej marki.

Ostatnio McLaren postanowił jednak stworzyć w pełni samodzielną konstrukcję, a owocem pracy konstruktorów był zaprezentowany w 2011 roku model MP4-12C, a już niedługo do produkcji powinien trafić godny następca F1, czyli P1. Niestety bezpośredni konkurent Ferrari nie planuje w najbliższym czasie otwarcia salonu w Polsce. Szkoda, biorąc pod uwagę fakt, że nieco droższe auta sprzedają się u nas całkiem nieźle.

McLaren P1 Concept-1
McLaren P1 Concept-1
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)