Samochody używaneSeatUżywany Seat Leon II - typowe awarie i problemy

Używany Seat Leon II - typowe awarie i problemy

Pod koniec lat 90. i na początku kolejnej dekady modele Seata nie miały w sobie zbyt dużo polotu. Sytuacja zmieniła się jednak, kiedy Hiszpanie wprowadzili nowy bardziej dynamiczny język stylistyczny doskonale odzwierciedlający slogan reklamowy "auto emoción". Jednym z najbardziej udanych pod tym względem modeli był zaprojektowany przez Waltera de Silva Seat Leon II.

Seat Leon
Seat Leon
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Seat
Artur Kuśmierzak

22.06.2012 | aktual.: 30.03.2023 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć od premiery Seata Leona II minęło już dobre 7 lat, to samochód nadal można kupić u dealerów. Już za rok spodziewana jest premiera następcy hiszpańskiego kompaktu. Nowy model obecnie przechodzi przez fazę testów.

Silniki

  • R4 1,2 TSI (105 KM)
  • R4 1,4 (85 KM)
  • R4 1,4 TSI (125 KM)
  • R4 1,6 (102-105 KM)
  • R4 1,8 TSI (160 KM)
  • R4 2,0 FSI (150 KM)
  • R4 2,0 TSI (185, 200, 240, 265, 310 KM) w tym między innymi: Cupra, Cupra R i Cupra 310 Limited Edition

Diesle:

  • R4 1,6 TDI (105 KM)
  • R4 1,9 TDI (90-105 KM)
  • R4 2,0 TDI PD lub CR (140-170 KM)

Wszystkie wyżej wymienione jednostki pochodzą z modeli Volkswagena, w związku czym dotyczą ich podobne awarie. Które silniki najmniej się psują? Z benzynowych jednostek zdecydowanie najtrwalszym motorem jest wariant 1,4 l, ale wybierając tę odmianę, nie ma co liczyć na przyzwoite osiągi, bo Seat Leon z tym silnikiem jest zdecydowanie zbyt ospały.

Odradzam zakup hiszpańskiego kompaktu z motorem 1,4 TSI. To prawdziwa tykająca bomba zegarowa, a koszty napraw często są wręcz astronomiczne. Co się psuje? Bardzo szybko rozciągający się łańcuch rozrządu, pękające tłoki, a także awarie układu wtryskowego to w przypadku tej konstrukcji norma.

Wiele egzemplarzy z jednostką 1,6 l boryka się z falującymi obrotami podczas pracy silnika na biegu jałowym. Na szczęście lekarstwem na ten problem jest aktualizacja oprogramowania sterownika silnika. W tym przypadku dynamika jest już jednak znacznie rozsądniejsza i w pełni akceptowalna.

Seat Leon
Seat Leon© mat. prasowe / Seat

Do średnio trwałych należy także odmiana 1,8 TSI, w której z powodu uszkodzenia napinacza łańcucha rozrządu powoduje jego przeskakiwanie. Może to doprowadzić do uderzenia zaworów w tłoki i całkowitego zniszczenia jednostki napędowej.

Ci, którzy lubią dynamiczną jazdę, ale nie chcą się narażać na niepotrzebne usterki, powinni wybrać motor 2,0 FSI. Choć w egzemplarzach z początku produkcji zdarzają się przypadki odkładania się nagaru na zaworach (jego usunięcie wymaga demontażu głowicy), to poza tym nie sprawia on większych problemów. Najprzyjemniej jeździ się oczywiście topowymi wersjami takimi jak: Cupra, Cupra R i Cupra 310 Limited Edition. Niestety większość używanych aut dostępnych na rynku to egzemplarze po poważnych wypadkach.

Seat Leon Wnętrze
Seat Leon Wnętrze© mat. prasowe / Seat

A jak jest z dieslami? Podobnie jak w Volkswagenie najmniej problemów sprawiają silniki 1,6 i 1,9 TDI. Odradzam jednostkę 2,0 TDI w wersji PD, czyli z pompowtryskiwaczami, w której z powodu wady fabrycznej dochodzi do awarii systemu wtryskowego, zacierania się turbosprężarki, uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego, a także usterki napędu pompy oleju i pękania głowicy.

Nie trzeba się jednak obawiać jednostki 2,0 TDI CR dysponującej takimi samymi wariantami mocy jak 2,0 TDI PD, która jest znacznie trwalsza. Oczywiście pod warunkiem, że przebieg egzemplarza, który wybierzemy nie będzie zbyt wysoki. A znalezienie takiego auta z pewnością nie nie należy do łatwych zadań

Dane techniczne

Zdarzają się też 6-biegowe klasyczne automaty, ale to raczej rzadkość. Przednie zawieszenie to typowy układ z kolumnami MacPhersona, z tyłu natomiast mamy do czynienia z układem wahaczy (w przeciwieństwie do poprzednika, gdzie zastosowano belkę skrętną).

W testach zderzeniowych Euro NCAP samochód zdobył 4 gwiazdki – nie jest to co prawda rewelacyjny wynik, ale nie jest też najgorszy.

Awaryjność

Oprócz usterek osprzętu silnika najpoważniejszą przypadłością tego modelu jest wariujące oprogramowanie skrzyni DSG. Przekładnia dzięki zmyślnej dwusprzęgłowej konstrukcji potrafi bardzo szybko zmieniać biegi, a to z pewnością spodoba się agresywnie jeżdżącym kierowcom. Niestety przesadne katowanie auta może skończyć się zbytnim nagrzaniem się oleju przekładniowego, co z kolei prowadzi do jej uszkodzenia.

Jednym z najbardziej udanych elementów Leona jest zawieszenie, w którym co prawda wybijają się łączniki stabilizatorów z tyłu i tuleje wahaczy z przodu, ale poza tym nie sprawia ono większych kłopotów. Choć zdarzają się przypadki aut, które ciągle tracą zbieżność. Dlatego warto ją regularnie sprawdzać. Z elektryki najczęściej psuje się zamek tylnej klapy i wentylator klimatyzacji, ale to drobnostki.

Naszym zdaniem

Aby cieszyć się jednak w pełni bezproblemową eksploatacją musimy wybrać właściwy silnik i odrzucić jednostki podwyższonego ryzyka. Mocną stroną Leona jest również dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Osoby przyzwyczajone do jakość Volkswagena będą jednak narzekać na słabej jakości plastiki zastosowane we wnętrzu auta. Seat Leon II nie jest zbyt drogi, jego ceny wahają się od 26 000 do 60 000 zł za prawie nowy egzemplarz.

Komentarze (11)