Pracownicy udostępniali nagrania z samochodów. Skandal w Tesli
Tesla po raz kolejny trafia na świecznik, lecz zdecydowanie nie w sposób, jaki by tego chciała. Byli pracownicy tej marki ujawnili szokujące informacje dotyczące nagrań z kamer, do których mieli oni pełny dostęp.
07.04.2023 11:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O problemach Tesli dotyczących kamer pisaliśmy już kilka dni temu. Wtedy to poruszony został wątek zagrożenia dla prywatności w Niemczech - kamery w "Trybie Wartownika" mogły nagrywać ludzi w przestrzeni publicznej bez ich zgody. Teraz pojawiła się kolejna informacja, która może jednak zaszkodzić reputacji amerykańskiej marki w jeszcze większym stopniu.
W centrum zainteresowania ponownie są kamery - tym razem te wspomagające systemy bezpieczeństwa. Śledztwo Reutersa doprowadziło do kilkunastu byłych pracowników Tesli, którzy przyznali, że wielokrotnie zdarzyło się im widzieć nagrania, które wysyłane były przez samochody do bazy danych producenta, a następnie trafiały w ręce innych pracowników, którzy rozsyłali je dalej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozmówcy opisywali, że na swoich kanałach komunikacyjnych przez lata krążyły różne nagrania. Na jednym z nich dla przykładu samochód nagrał nagiego mężczyznę, który podszedł do pojazdu. Inne zaś przedstawiało drastyczny wypadek z udziałem dziecka na rowerze. Do filmów czy zdjęć często dodawano podpisy i tworzono memy, które następnie lądowały na grupkach pracowniczych.
Mimo zapewnień Tesli o wadze, jaką przykładają do prywatności i bezpieczeństwa danych klientów, takie słowa kłócą się z tym, co przekazują osoby kiedyś tam pracujące. Nawet obietnica, że nagrania pozostają anonimowe nie jest do końca prawdziwa. Pracownicy bowiem z łatwością mogli namierzyć lokalizację, w której zostało wykonane wideo, co szybko mogło doprowadzić do miejsca, w którym właściciel auta mieszkał.
Kolejne obawy budzi wypowiedź jednego pracownika mówiąca o tym, że niektóre nagrania zostały wykonane w momencie, gdy samochód stał wyłączony w garażu. Jedno wideo pochodziło nawet z Tesli Elona Muska. Świadczy o tym fakt, że widać na nim Lotusa Esprita S1 - amfibię wykorzystaną w filmie o Jamesie Bondzie pt. "Szpieg, który mnie kochał". Musk kupił ten pojazd w 2013 roku.
Tesla na ten moment postanowiła nie komentować doniesień Reutersa, odmówiła również dziennikarzom odpowiedzi na zadane przez nich pytania. Jest to jednak kolejny poważny cios w reputację amerykańskiego producenta. Wszystkie zawirowania z Teslą w roli głównej ponownie podnoszą dyskusję dotyczącą prywatności. Tym razem jednak sytuacja wydaje się wyjątkowo poważna.