Podróż nad popularne polskie jeziora. Samochód czy transport publiczny?
Lato już dawno za nami, jednak aura w dalszym ciągu zachęca do spędzania czasu nad wodą, tylko w nieco innej formie. W przypadku mieszkańców większych miast, szczególnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim jeziora, znajdujące się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania. W weekendy, te najpopularniejsze miejscowości przeżywają prawdziwe oblężenie, co w wielu przypadkach niesie ze sobą problemy z parkowaniem. I tu bardzo często pojawia się pytanie: Na jaki środek transportu warto się zdecydować?
15.11.2022 06:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wolne dni i bliskość popularnych miejscowości, znajdujących się nad jeziorami, w dużym stopniu zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Z podobnego założenia wychodzi większość mieszkańców większych miast.
Jeśli w pobliżu znajdują się jakieś akweny wodne, to jest niemal pewne, że w słoneczne i jesienne weekendy ruszy nad nie większa część mieszkańców. Jest to doskonale widoczne chociażby w przypadku Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego na Lubelszczyźnie, Zalewu Zegrzyńskiego na Mazowszu, czy w przypadku jezior, znajdujących się w Wielkopolsce.
To oczywiste, że w najczęściej niewielkiej miejscowości nad jeziorami, mogą pojawić się problemy z dojazdem, parkowaniem i samym przemieszczaniem się. Wielu turystów zastanawia się nad tym, którą opcję wybrać, by uniknąć stania w korkach i problemów z parkowaniem. Jest na to rozwiązanie.
Transport publiczny nad jezioro - czy to na pewno dobra opcja dojazdu?
Zanim wsiądzie się do swojego własnego auta, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy nieco lepszą opcją transportu nie będzie autobus, bus, czy pociąg, które kursują nad popularne akweny regionu.
To rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Oprócz zachęcającej ceny i licznych promocji, które podczas wakacji wprowadza np. kolej, mogą pojawić się nieco uciążliwe sytuacje.
Mowa tu oczywiście o tłoku, który panuje w busie, czy pociągu, nie do końca korzystnych godzinach odjazdu, czy też oddalonych od jezior przystankach - często zdarzają się takie sytuacje, że turyści mają do przejścia jeszcze dodatkowych kilka kilometrów.
Na pewno, korzystanie z nich, w jakimś stopniu uwalnia daną miejscowość od natężonego ruchu turystycznego.
Wyjazd samochodem nad jezioro - o czym warto pamiętać?
W związku z tym, że transport publiczny ma swoje wady i zalety, to większość osób decyduje się na podróż własnym samochodem. Jest to krótki, spontaniczny jednodniowy wyjazd lub weekendowy pobyt - w takiej sytuacji dużym zainteresowaniem cieszą się domki nad jeziorem - Nocowanie.pl, które są wybierane przez rodziny z dziećmi, czy grupy przyjaciół.
Najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli planuje się podróż samochodem nad jezioro, to przede wszystkim:
- ilość podróżujących osób - warto jest wybrać się nieco większą grupą, co przełoży się na korzystne ceny paliwa, za które przyjdzie zapłacić;
- warto wybrać odpowiednią porę wyjazdu - aby spokojnie dojechać i zaparkować, warto jest wybrać się nieco wcześniej - najwięcej turystów wybiera się w godzinach przedpołudniowych;
- widząc duże natężenie ruchu w miejscowości - dobrze jest zaparkować na jej obrzeżach - istnieje duże prawdopodobieństwo, że nad samym akwenem parking będzie przepełniony lub obowiązywać będą na nim naprawdę wysokie ceny parkowania;
- parkowanie i podróżowaniem powinno odbywać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego;
- planując nocleg nad jeziorem, dobrze jest pozostawić swój pojazd przy wynajętym domku lub kwaterze - większość tego typu obiektów udostępnia bezpłatne miejsca parkingowe dla swoich gości;
- warto jest zdecydować się na te nieco mniej popularne miejscowości - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tych największych miejscowościach będą tłumy;
- pozostawiać samochód jedynie w wyznaczonych miejscach - normą jest to, że nad popularnymi akwenami, turyści parkują gdzie popadnie, utrudniając jednocześnie przemieszczanie się po miejscowości.
A może rower?
Jest jeszcze jedna opcja, która powinno być korzystnym rozwiązaniem, zarówno dla zwolenników i przeciwników jednego i drugiego rozwiązania. Dojazd rowerem jest w szczególności polecany dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Nad popularne jeziora, w wielu regionach prowadzą również liczne trasy rowerowe, a dojazd nad akwen zajmuje godzinę - lub trochę mniej, czy więcej. Unika się w ten sposób stania w korkach, podróż nic nie kosztuje, a w samej miejscowości nie ma żadnych problemów z parkowaniem. Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie jednośladu.