Wichura zniszczyła samochód? Nawet jeśli nie masz AC, możesz dostać odszkodowanie
Powalone drzewo, zerwana gałąź czy rynna mogą poważnie uszkodzić samochód. Jak w takim przypadku uzyskać odszkodowanie? Walka o pieniądze nie zawsze będzie łatwa.
10.02.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odszkodowanie z OC
Nierzadko wichura niszczy zaparkowane samochody. Jeśli taki los spotkał twoje auto, musisz wykonać kilka kroków, które dadzą ci przynajmniej szansę na uzyskanie pieniędzy. Przede wszystkim zdarzenie należy udokumentować. Podstawą jest wykonanie zdjęć. Jeśli do uszkodzenia pojazdu doszło na oczach świadków, dobrze uzyskać ich dane kontaktowe.
Obowiązkowa polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych oczywiście nie pokryje takich strat. Można jednak starać się o odszkodowanie z polisy OC właściciela posesji, na której rosło drzewo, które spowodowało szkodę. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego drzewa i budynki oraz urządzenia trwale związane z gruntem należą do posesji. Jeśli więc właściciel gruntu posiada polisę OC, to w przewidzianym przez niego terminie – zwykle do 7 dni – należy zgłosić szkodę.
Co jednak zrobić, gdy właściciel posesji nie ma polisy lub nie obejmuje ona tego typu strat? Wciąż nie jesteś bez szans na pieniądze. Będzie o nie jednak znacznie trudniej.
Zadośćuczynienia można domagać się na drodze cywilnej. Jednak to poszkodowany będzie musiał udowodnić, że zaniedbanie właściciela posesji wpłynęło na powstanie szkód. Na przykład jeśli drzewo było spróchniałe albo wyznaczone wcześniej do wycinki, a mimo to nie zostało usunięte, będzie szansa na pieniądze.
Jeżeli nie będzie można udowodnić zaniedbania właściciela posesji, ten może wskazać na siłę wyższą. W takim przypadku nie można liczyć na pieniądze.
Z AC znacznie łatwiej
Posiadacz polisy autocasco jest w znacznie lepszej sytuacji. By otrzymać odszkodowanie, musi tylko zgłosić szkodę w oznaczonym terminie. Warto wykonać również dokumentację zdjęciową, by uniknąć ewentualnych nieporozumień, a także zdobyć dane ewentualnych świadków zdarzenia. Nie oznacza to jednak, że każdy właściciel uszkodzonego pojazdu będzie zadowolony z odszkodowania.
Zdarza się, że ubezpieczyciele próbują obniżać wypłacane świadczenia, powołując się na rażące zaniedbanie właściciela pojazdu. Zgodnie z 826 art. Kodeksu cywilnego właściciel pojazdu ma obowiązek użyć wszelkich dostępnych środków, by ustrzec pojazd przed uszkodzeniem. Jeśli więc komunikaty RBC ostrzegały o wichurach, trudno będzie utrzymywać, że nie wiedziało się o zagrożeniu. W takiej sytuacji kierowcy powinni unikać parkowania pod drzewami. Warto przy tym zaznaczyć, że zmotoryzowany nie ma obowiązku zabezpieczać pojazdu, jeśli byłoby to zagrożeniem dla niego samego.
Niezależnie od tego, czy o odszkodowanie będziesz starać się z OC, czy z AC, poza samym zgłoszeniem szkody twoim obowiązkiem jest również zabezpieczenie pojazdu przed dalszymi szkodami. Jeśli więc zostało wybite okno, należy przynajmniej zakleić je folią, by zminimalizować przedostawanie się deszczu do wnętrza w razie opadów. Zaniedbanie w tej materii zostanie zinterpretowane jako niedbałość, a powstałe w ten sposób szkody trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.