Nowe malowanie radiowozów. Wiemy, kiedy auta wyjadą na ulice

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o planowanych zmianach w oznakowaniu oznakowanych radiowozów policji. Rzecznik Prasowy KGP zdradził nam, kiedy możemy się ich spodziewać na drogach.

Tak będą wyglądać nowe radiowozy
Tak będą wyglądać nowe radiowozy
Źródło zdjęć: © fot. Policja
Filip Buliński

09.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsze informacje o planach dotyczących zmiany oznakowania pojawiały się jeszcze w 2019 r. Wtedy malowania miało charakter prototypowy. Pod koniec kwietnia, podczas targów POLSECURE 2022 w Kielcach, policja oficjalnie podzieliła się nowym wzorem, który ma zagościć na oznakowanych radiowozach. Zapytaliśmy Komendę Główną Policji, kiedy auta zobaczymy na ulicach.

"[…]radiowozy z nowym oznakowaniem policyjnym są wprowadzane stopniowo przy odbiorze nowo zakupionych środków transportu. Przewidujemy, że największe dostawy będą miały miejsce w III kwartale 2022 r., po odbiorze motocykli zamówionych z dodatkowymi elementami odblaskowymi barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej i nowych pojazdów" - odpowiedział dla Autokult.pl insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy KGP.

"Ponadto nadmieniam, że kolejnymi policyjnymi środkami transportu z nowymi elementami odblaskowymi będą pojazdy typu SUV oraz pojazdy z segmentu C typu kombi, dla których zaplanowano dostawę w grudniu bieżącego roku. Zgodnie z planem zakupione pojazdy będą przekazane do użytkowania we wszystkich komend wojewódzkich/Stołecznej Policji" - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że nowe malowanie ma na celu poprawę widoczności radiowozów oraz ich łatwiejszą identyfikację. Oto, jakich dokładnie zmian możemy się spodziewać w nowych autach policyjnych:

  • trzy razy więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych – 30 zamiast 10 lamp diodowych;
  • nowy wzór oznakowania i dodatkowe elementy odblaskowe, m.in. pasy odblaskowe barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej po obu stronach oraz z przodu i z tyłu pojazdu;
  • brak określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (28)