Poradniki i mechanikaNiebezpieczne zachowania pasażerów - łapanie za kierownicę nie jest najgorsze

Niebezpieczne zachowania pasażerów - łapanie za kierownicę nie jest najgorsze

Pasażerowie teoretycznie nie mają wpływu na prowadzenie samochodu, ale w praktyce dość często zdarza się, że powodują oni wypadki lub bardzo niebezpieczne sytuacje. Niedawno zapadło kilka głośnych wyroków, w których sąd uznał pasażerów za winnych wypadków.

Zdarza się, że pasażerowie odruchowo łapią za kierownicę w niebezpiecznych sytuacjach. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sprawę
Zdarza się, że pasażerowie odruchowo łapią za kierownicę w niebezpiecznych sytuacjach. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sprawę
Źródło zdjęć: © fot. Jakub Tujaka
Jakub Tujaka

23.06.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wbrew pozorom rola pasażera w czasie jazdy samochodem jest dla kierowcy bardzo ważna. Jeśli oczywiście jest na pokładzie, pasażer może się przydać do obserwacji otoczenia, pomóc z ustawieniami radia lub nawigacji, a także przypilnować, żeby kierowca nie zasnął w czasie podróży. Jednak zdarzają się sytuacje, w których pasażerowie okazują się bezmyślni i doprowadzają do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Zaciąganie hamulca ręcznego

To akurat skrajny przykład zachowania pasażera, ale niestety czasem się zdarza. Wielokrotnie media informowały o wypadkach, do których doprowadzili najczęściej nietrzeźwi towarzysze podróży. W polskich sądach zapadły już precedensowe wyroki skazujące pasażerów na kilka lat więzienia za to, że w znaczny sposób ingerowali w proces prowadzenia pojazdu.

Szarpanie za kierownicę

W żadnym przypadku trzymanie kierownicy kogokolwiek oprócz kierowcy jest niebezpieczne. Jeśli osoba kierująca ma uprawnienia do prowadzenia auta i nie ma uzasadnionych przeciwwskazań do tego, żeby prowadziła samodzielnie, nie wolno pod żadnym pozorem pozwalać, żeby ktokolwiek łapał za kierownicę.

W ten sposób można spowodować całkowitą utratę kontroli nad pojazdem, co może doprowadzić do tragicznego wypadku.

Dobre chęci pasażera mogą skończyć się tragicznie
Dobre chęci pasażera mogą skończyć się tragicznie© fot. Jakub Tujaka

Zasłanianie lusterek

Dochodzi do tego często, gdy np. pasażer siedzi zbyt blisko deski rozdzielczej i jest np. pochylony nad telefonem, lub też ma pod nogami torbę czy plecak i próbuje coś w nim znaleźć, to zasłania prawe lusterko. Przy wielu manewrach, takich jak wyprzedzanie czy zmiana pasa jest ono niezbędne, dlatego jeśli pasażer ma tendencję do zasłaniania lusterka, to warto mu to wyperswadować.

Używanie światła do czytania

W czasie jazdy w nocy włączone światło w kabinie (z przodu) może utrudnić pasażerowi obserwację otoczenia. Dlatego jeśli to światło nie służy do odczytania mapy, żeby wydostać się niebezpiecznej dzielnicy wielkiego miasta, to radzimy wstrzymać się z czytaniem aż do powrotu do domu.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

To drugi najlepszy sposób, żeby zasłonić lusterka, ale niesie ze sobą inne zagrożenie. Jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną, to w przypadku kolizji spowoduje ona, że ciało ułoży się tak, że ani pas bezpieczeństwa, ani airbag nie zadziałają poprawnie.

Spanie

Nic tak nie wzmaga senności u kierowcy jak długa i monotonna podróż nocą. Dlatego oprócz regularnych przerw od prowadzenia auta, warto zadbać, żeby pasażer prowadził z kierowcą konwersację. Sugerujemy rozmowę na luźne tematy, ponieważ polityka i np. religia, to zagadnienia, które mogą wprowadzić niepotrzebne emocje.

Wyeliminowanie wymienionych powyżej zachowań pasażerów wpłynie na wyeliminowanie pewnych zagrożeń, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla wielu uczestników ruchu. Jeśli znacie więcej przykładów na błędy popełniane przez pasażerów, to zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Komentarze (1)