Poradniki i mechanikaNaturalny odświeżacz: domowy sposób na przyjemny zapach w samochodzie

Naturalny odświeżacz: domowy sposób na przyjemny zapach w samochodzie

Czasami w pojeździe może pojawić się nieprzyjemny zapach. Jednak wystarczy kilka złotych, by domowym sposobem poprawić zapach powietrza w samochodzie.

Kawa w ziarnach, gotowa do zmielenia i przygotowania pysznej kawusi i życzenia miłego dzionka. Można ją też włożyć w skarpetę i odświeżyć powietrze w samochodzie.
Kawa w ziarnach, gotowa do zmielenia i przygotowania pysznej kawusi i życzenia miłego dzionka. Można ją też włożyć w skarpetę i odświeżyć powietrze w samochodzie.
Źródło zdjęć: © fot. VICUSCHKA / Getty Images
Maciej Gis

11.09.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Źródłem nieprzyjemnego zapachu w aucie może być dym papierosowy, rozlane napoje, resztki jedzenia, wilgoć lub ukochany pies czy kot. Pozbycie się niepożądanych aromatów może być trudne, ale nie niewykonalne. W pierwszej kolejności należy porządnie wysprzątać pojazd, a następnie zastanowić się, jak zadbać o właściwą atmosferę w kabinie.

Na sklepowych półkach i w ofercie internetowej można znaleźć setki różnych odświeżaczy powietrza. W znakomitej większości są to preparaty, w których składzie znajdują się syntetyczne substancje chemiczne. Tanie produkty przeważnie mają ograniczoną skuteczność, a za droższe i trwałe w działaniu specyfiki należy zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Tymczasem już za kilka złotych i przy wykorzystaniu zawartości kuchennych szafek można zrobić własny i równie skuteczny odświeżacz powietrza.

Mowa o kawie, która nie tylko dobrze smakuje i dodaje energii, ale której aromat neutralizuje nadmiar innych, często niepożądanych zapachów w pomieszczeniu. Wystarczy nasypać garść ziaren np. do papierowego kubeczka i umieścić go wewnątrz pojazdu. Zapach kawy na kilka tygodni odświeży powietrze w kabinie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w materiałowym woreczku (orgazna lub nowa skarpetka uniwersalna) i schowanie w niewidocznym miejscu. Tu uwaga: nie należy umieszczać takich woreczków pod fotelem kierowcy. Mogą przesunąć się przy hamowaniu pod pedały i zablokować ich ruch. Lepiej wykorzystać więc przestrzeń pod fotelem pasażera.

Kawa ma jeszcze jedną zaletę – chłonie wilgoć z otoczenia. To dodatkowy argument w przypadku pojazdów, w których regularnie parują szyby z powodu zawilgocenia. Aby wzmocnić aromat kawy można także użyć wersji zmielonej. Wówczas zapach będzie intensywniejszy, ale o krótszym działaniu – dla wygody wystarczy wsypać kawę do lnianego woreczka i cieszyć się przyjemną atmosferą w kabinie.

Komentarze (1)