Mandat za nalepkę na szybie. Zapłacisz w dwóch przypadkach

Od 4 września 2022 r. podczas rejestrowania aut urzędy nie wydają nalepek kontrolnych. Nie trzeba też mieć ich na szybie. A co, jeśli uwidoczniony na nich numer rejestracyjny po przerejestrowaniu auta nie zgadza się z tym na "blachach"?

Niebawem miejsce nalepek kontrolnych mogą zająć naklejki uprawniające do wjazdu do stref czystego transportu
Niebawem miejsce nalepek kontrolnych mogą zająć naklejki uprawniające do wjazdu do stref czystego transportu
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

26.09.2022 | aktual.: 30.09.2024 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po 4 września 2022 r. umieszczana do tej pory na szybie nalepka kontrolna, powtarzająca numer rejestracyjny pojazdu, nie jest już wymagana prawem. Część kierowców ją usunęło, inni pozostawili na szybie.

Jak to się ma do tablic? Dziś, kiedy wcześniej zarejestrowany w kraju samochód zmienia właściciela, nabywca może podjąć decyzję o wymianie tablic rejestracyjnych. Jeśli to zrobi, otrzyma jedynie "blachy" z nowymi numerami. Czy można pozostawić na szybie nalepkę po wcześniejszym właścicielu?

Takie pojazdy będziemy zapewne spotykać coraz częściej. Wielu zmotoryzowanym po prostu nie chce się usuwać nalepek pozostawionych przez poprzednich właścicieli czy też takich, które już do niczego nie są przydatne. W końcu po naszych drogach jeździ wiele aut z mającymi kilka lat winietami autostradowymi z Austrii czy Szwajcarii. Podobnie będzie więc zapewne z nalepkami kontrolnymi. Czy za rezygnację z usunięcia naklejki po przerejestrowaniu auta ze zmianą numerów można dostać mandat?

– Nie. Obecnie przepisy nie przewidują obowiązku posiadania nalepki kontrolnej. W związku z tym policji nie zainteresuje to, co widnieje na pozostawionej przez właściciela naklejce – mówi Autokult.pl sierż. sztab. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W praktyce więc przy przerejestrowaniu samochodu można pozostawić dotychczasową nalepkę na szybkie lub ją zerwać. Niezależnie od tego, czy nabywca zdecyduje się wymienić tablice rejestracyjne, czy też pozostawić dotychczasowe. Numery na tablicach rejestracyjnych oraz na nalepce nie muszą się pokrywać.

Kiedy nieodpowiednia nalepka na szybie skłoni policjanta do nałożenia mandatu?

Mundurowy może sięgnąć po bloczek, gdy zauważy na zarejestrowanym w Polsce pojeździe nalepkę identyfikującą inne państwo – na przykład "D" dla Niemiec, "F" dla Francji czy "CH" dla Szwajcarii. Taryfikator mandatów za "umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany" przewiduje karę w wysokości 100 zł. Mandat grozi za nalepkę z wulgarną treścią.

Komentarze (22)