Morgan dla cierpliwych [geneza motoryzacji]

To historia marki, która powstała na przekór motocyklom, produkowała auta praktyczne w latach 30., piękne w latach 60., a teraz wraca z iście sportowym bolidem.

Morgan Aero 8
Morgan Aero 8
Piotr Wielgus

09.03.2011 | aktual.: 07.10.2022 17:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

H.S.F. Morgan, syn wikariusza z brytyjskiego Malvern Link w hrabstwie Worcestershire, uważał, że motocykle są zbytnio chybotliwe i niepewne w prowadzeniu. Dlatego w 1909 roku skonstruował własny pojazd - jedyny w swoim rodzaju trójkołowiec, z pierwszym na świecie niezależnym zawieszeniem. Nikt wówczas nie podejrzewał, że w ten sposób Morgan utworzy firmę, która do dzisiaj ma się dobrze i nadal jest własnością rodziny.


trójkołowy Morgan Sports
trójkołowy Morgan Sports

Koncepcja trójkołowego pojazdu Morgana była równie prosta jak genialna: trójkołowiec powstał na ramie złożonej z trzech rur, z których dwie przez jakiś czas były nawet wykorzystywane jako układ wydechowy. Przekładnia przenosząca moc dwucylindrowego silnika w układzie widlastym na tylne koła składała się ze zwyczajnych sprzęgieł kłowych. Równie prosta była konstrukcja przedniego zawieszenia - przesuwne tuleje pełniące rolę amortyzatorów.

Morgan Sports miał silnik o pojemności niespełna jednego litra i 32 KM mocy. Produkowano go w latach 1931-1934. Całość produkcji oczywiście odbywała się ręcznie, a produkowano około 50 samochodów tygodniowo. Auto było dostępne w różnych wersjach nadwozia. Także jako furgon, co uratowało tak naprawdę firmę od bankructwa, bo auto w wersji furgon świetnie odnalazło się w firmach.

Morgan Plus 8
Morgan Plus 8

W latach pięćdziesiątych Morgan zaczął stosować duże jednostki napędowe. W roku 1968 pojawia się dla wielu kultowy model Morgana - Plus Eight, napędzany dużym, widlastym silnikiem Rovera o pojemności 3,5 litra. Nowoczesna jednostka ze stopu metali lekkich w połączeniu z lekką konstrukcją Morgana pozwoliła na przełamanie magicznej bariery 200 km/h. Aby ogromny zastrzyk mocy nie działał na niekorzyść samochodu, wkrótce po rozpoczęciu produkcji wprowadzono pewne zmiany, m.in nieznacznie zwiększono rozstaw kół, który teraz wynosił 1260 mm. Auto wyróżniało się bardzo eleganckim wyglądem i tym, że otrzymało eleganckie felgi ze stopów metali lekkich.

Morgan Plus 8 35th Anniversary Edition
Morgan Plus 8 35th Anniversary Edition

Fabryka Morgana działa nadal. Ostatnie dzieło firmy to Aero 8, nowoczesne auto sportowe o pięknej linii nadwozia, która bez wątpienia nawiązuje do starych Morganów.  Aero 8 ma silnik V8 produkcji BMW, o ponad 4 litrach pojemności i 210 kW przy 5500 obr./min. Samochód zbudowano na aluminiowej ramie. Po zamówieniu auta w brytyjskiej fabryce Morgana musimy czekać 2 lata na odbiór wyprodukowanego specjalnie dla nas samochodu.

Morgan Aero 8
Morgan Aero 8
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)