Miejsce na posiłek i klimatyzowana kabina. Nowe przepisy dot. kierowców komunikacji publicznej

Walka z rozprzestrzeniającym się koronawirusem oraz wyraźne sugestie związków zawodowych sprawiły, że kierowcy komunikacji publicznej doczekają się poprawy warunków higieniczno-sanitarnych. Nowe rozporządzenie wprowadza wymagania dot. kabin oraz miejsc do spożywania posiłków na pętlach.

Przepisy mają pomóc w walce z pandemią, ale zanim zaczną obowiązywać, minie sporo czasu
Przepisy mają pomóc w walce z pandemią, ale zanim zaczną obowiązywać, minie sporo czasu
Źródło zdjęć: © fot. Wirtualna Polska
Mateusz Lubczański

31.08.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Toaleta dla kierowców komunikacji miejskiej przynajmniej na jednym końcu linii, ogrzewane i wentylowane pomieszczenie do spożywania posiłków czy klimatyzowane kabiny oddzielone od części pasażerskiej bez możliwości otwarcia ich z zewnątrz – takie udogodnienia przewiduje rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe zasady mają podnieść higienę oraz poprawić sytuację kierowców zawodowych oraz motorniczych.

Dotychczas nie określono warunków dla pomieszczeń, z których korzystają kierowcy. Obowiązujące rozporządzenie dot. komunikacji autobusowej całkowicie pomija zagadnienia warunków pracy. Państwowa Inspekcja Pracy miała więc związane ręce, nie mogąc egzekwować przepisów, których nie było. Teraz ma się to zmienić. Jak zauważają twórcy nowelizacji, poprawa warunków sanitarnych będzie miała "wpływ na zredukowanie liczby osób rezygnującej z pracy na tych stanowiskach".

Pomieszczenia ma zapewnić organizator transportu publicznego lub gmina. Jak można przeczytać w rozporządzeniu, "trudno jest ocenić liczbę pętli autobusowych i tramwajowych, w skali kraju, na których nie ma dostępu do takich urządzeń, ale powinno się dążyć do zapewnienia dostępu na każdej pętli".

Choć w rozporządzeniu powołano się na walkę z koronawirusem, podjęte kroki nie wejdą w życie szybko. Obowiązek zapewnienia izolowanych kabin w pojazdach dotyczy tylko nowych autobusów, a ewentualne zmiany ws. miejsc do spożywania posiłków wejdą w życie dopiero za 36 miesięcy. Dzięki temu gminy mają mieć czas na realizację przyjętych postanowień.

Komentarze (0)