Mandat za klimę w aucie. Praktyka niezgodna z prawem

Czasem, w upalne dni, kiedy wracamy do naszego samochodu po dłuższym postoju, zastajemy w środku niemal piekło. Wówczas naturalnym odruchem jest chęć jak najszybszego schłodzenia wnętrza pojazdu. Niektórzy decydują się na uruchomienie samochodu, włączenie klimatyzacji i opuszczenie kabiny na kilka minut. Taka praktyka jednak może skończyć się nałożeniem mandatu, ponieważ nie jest zgodna z prawem.

Klimatyzacja w samochodzie
Klimatyzacja w samochodzie
Źródło zdjęć: © autokult | Mariusz Zmysłowski

12.08.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawo o ruchu drogowym (art. 60) jasno wyjaśnia: "Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem". Za takie wykroczenie mandat może wynieść nawet do 300 zł.

Policja przyznaje, że zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie wzywają funkcjonariuszy, mając nadzieję na ukaranie sąsiada, z którym mają zatarg. Warto jednak zaznaczyć, że przepisy Prawa o ruchu drogowym obowiązują na drogach, w strefach ruchu czy strefach zamieszkania. Jeśli ktoś używa w ten sposób klimatyzacji na własnej posesji, nie może zostać ukarany przez mundurowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednak nawet jeśli uda nam się uniknąć mandatu, to nie oznacza, że nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Fizyka nie jest łaskawa dla tych, którzy nadużywają klimatyzacji. Intensywne używanie klimatyzacji na postoju powoduje wysokie spalanie. Co więcej, nie jest to najbardziej efektywny sposób na schłodzenie kabiny.

Zamiast tego, zaleca się uruchomienie auta, odsunięcie wszystkich szyb i ruszenie w drogę. Nawet krótka jazda pozwoli na usunięcie z kabiny nagrzanego do ekstremalnej temperatury powietrza. Kiedy już to zrobimy, możemy włączyć klimatyzację i zasunąć szyby.

Taki sposób postępowania ma wiele zalet. Przede wszystkim, system klimatyzacji będzie miał do wykonania znacznie łatwiejsze zadanie. Mniejsza praca oznacza niższe zapotrzebowanie układu na energię, a co za tym idzie niższe spalanie.

Nie można też zapominać o aspekcie ekologicznym. Pozostawienie na postoju uruchomionego samochodu to niepotrzebna emisja zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. To zdecydowanie nie służy dobru środowiska. Dlatego warto pamiętać o tym prostym sposobie na schłodzenie wnętrza naszego samochodu, który pozwoli nam uniknąć nie tylko mandatu, ale także niepotrzebnego marnowania paliwa i szkodzenia środowisku.

klimatyzacjamandatinformacje
Komentarze (40)