Leasing można załatwić online. Szybko i bez pomyłek

Polski start-up twierdzi, że samochód można kupić przez internet. System leasingu online już wystartował i - według twórców - pozwala klientom zaoszczędzić sporo czasu. Wszystko dzięki zaawansowanym algorytmom.

Nie warto szukać na chybił trafił - przekonują zwolennicy nowych technologii
Nie warto szukać na chybił trafił - przekonują zwolennicy nowych technologii
Źródło zdjęć: © PAP/ARKADIUSZ ZIOLEK
Tomasz Budzik

22.08.2019 | aktual.: 24.03.2023 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zyskać na czasie

Rok 2018 był w Polsce rekordowy pod względem rejestracji nowych samochodów. Pojawiło się ich 532 tys., z czego aż 72 proc. zostało kupione przez firmy. Nic dziwnego, że leasing cieszy się dużym zainteresowaniem. Kłopot w tym, że w przypadku tradycyjnego modelu zawierania takiej umowy nabywca traci sporo czasu.

Najpierw z bogatego rynku obfitującego w liczne modele samochodów trzeba wybrać ten, który w największym stopniu spełnia oczekiwania nabywcy. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Deloitte, średnio zajmuje to aż 80 dni. Potem trzeba postarać się o leasing. To kolejna strata czasu, ponieważ tradycyjne rozpatrzenie wniosku może trwać nawet trzy dni.

Standardowy proces obsługi klienta polega na złożeniu papierowego wniosku u przedstawiciela firmy leasingowej współpracującej z salonem samochodowym. Wniosek jest następnie skanowany i wysyłany do centrali firmy leasingowej. W kolejnym kroku analityk bada zdolność kredytową wnioskodawcy. Analizuje załączone do wniosku dokumenty księgowe i wyciągi z rachunków, sprawdza historię klienta w bazach dłużników, a następnie wydaje decyzję.

W najgorszym scenariuszu może się okazać, że tak pieczołowicie wybrany model jest poza ekonomicznym zasięgiem zainteresowanego samochodem. Wówczas wracamy do punktu pierwszego. Można jednak inaczej.

Techniką w leasing

Na polski rynek wchodzi funkcja leasingu online. System stworzony jest tak, by jak najwięcej załatwić przez internet. Od złożenia wniosku począwszy.

"Algorytm weryfikuje tożsamość użytkownika, analizuje zawarte we wniosku dane finansowe oraz automatycznie odpytuje bazy dłużników" - tłumaczy w informacji prasowej Łukasz Domański, współtwórca i prezes Carsmile, w którym wprowadzono nowy system. - "Następnie wydaje wstępną decyzję kredytową. Gdy jest ona pozytywna, w panelu klienta udostępniana jest umowa leasingowa, z którą na spokojnie można się zapoznać".

Co prawda umowę leasingową trzeba podpisać w formie papierowej, ale jest to spowodowane polskimi regulacjami prawnymi, a nie ograniczeniami technicznymi. W przyszłości i to może się więc zmienić.

Co daje system leasingu online? Potencjalny klient najpierw może sprawdzić, na jakie modele go stać, a potem wybrać z zawężonego już grona modeli. To znaczna oszczędność czasu. Jak wyliczono, przy użyciu platformy leasingu online cała procedura wraz z wyborem konkretnego egzemplarza może skrócić się średnio do 9 dni. W porównaniu z 83 dniami to ogromny skok.

Źródło artykułu:WP Autokult
rynekleasingpolski rynek
Komentarze (13)