Kontrolki w nowych samochodach. Każdy kierowca musi je już znać
Od zawsze kontrolki na desce rozdzielczej były źródłem niepokoju dla kierowców. W momencie, kiedy zaczęły pojawiać się samochody zelektryfikowane, zaczęły się pojawiać również nowe typy ostrzeżeń o różnego rodzaju usterkach czy nieprawidłowościach. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są typowe kontrolki w samochodach hybrydowych i co dokładnie oznaczają?
30.10.2023 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych aut spalinowych, również w samochodach hybrydowych i elektrycznych można podzielić kontrolki na dwa poziomy ważności. Kontrolki o pomarańczowym kolorze służą do ostrzegania o nieprawidłowościach lub potencjalnych problemach, które mogą wkrótce wystąpić. Natomiast kontrolki czerwone są bezpośrednim sygnałem o wystąpieniu jakiejś usterki.
Czy zastanawialiście się, jakie kontrolki mogą zwiastować problemy w samochodach hybrydowych i elektrycznych? Nowoczesne auta są zaprojektowane w taki sposób, że oprócz typowych kontrolek na desce rozdzielczej, wyświetlają się również komunikaty. Te komunikaty mówią wprost, co się dzieje lub co jest nie tak z samochodem, co pozwala użytkownikowi na lepsze zrozumienie sytuacji.
Co więcej, w wielu nowoczesnych samochodach, po komunikacie ostrzegawczym pojawia się również komunikat informacyjny. Przykładowo, może on brzmieć: "możesz kontynuować jazdę, skontaktuj się z serwisem". To stanowi dużą zmianę w porównaniu do samochodów sprzed zaledwie dekady. Mimo tych zmian, kontrolki na desce rozdzielczej pozostały. Niektóre z nich są ustandaryzowane i mają uniwersalne znaczenie.
- kontrolka z symbolem klucza lub trójkąt z wykrzyknikiem – problem z układem elektrycznym pojazdu, akumulatorem lub układem trakcyjnym,
- kontrolka z samochodem z wykrzyknikiem – usterka układu elektrycznego (akumulator, obwód),
- kontrolka z symbolem akumulatora z wykrzyknikiem – usterka akumulatora trakcyjnego lub niski poziom naładowania,
- kontrolka w kształcie wtyczki z przewodem - usterka układu ładowania akumulatora trakcyjnego (nie wolno podłączać samochodu do ładowania),
- kontrolka w kształcie żółwia – informacja o obniżonych osiągach (usterka układu trakcyjnego lub niski poziom naładowania akumulatora trakcyjnego),
- kontrolka z symbolem głośnika – usterka systemu ostrzegającego pieszych o zbliżaniu się pojazdu,
- kontrolka w kształcie termometru wewnątrz baterii – przegrzany akumulator trakcyjny lub silnik elektryczny (trzeba zmniejszyć prędkość, a nawet zatrzymać się i wyłączyć samochód).