Kiedy sprawdzimy punkty karne przez internet?
Długo oczekiwana usługa internetowa, polegająca na możliwości sprawdzenia liczby punktów karnych bez wychodzenia z domu, ma być wdrożona już 1 kwietnia tego roku. Wbrew dacie, nie jest to żart przygotowany przez ministerstwo.
10.02.2017 | aktual.: 01.10.2022 20:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ma być to kolejna e-usługa po „historii pojazdu” czy „bezpiecznym autobusie”, która zostanie wdrożona i ma w pełni funkcjonować jeszcze przed bazą CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Ta zaś ma być uruchomiona dopiero w 2018 roku. Dzięki usłudze, kierowcy bez odwiedzania komisariatu policji będą mogli sprawdzić nie tylko stan swojego konta, ale także dokładną datę otrzymania mandatu, a tym samym dzień, w którym wygasają punkty, w tym punkty tymczasowe - podaje Gazeta Prawna. Potwierdza to Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki.
Warunkiem do uzyskania dostępu do tej usługi jest założenie profilu zaufanego, potwierdzającego tożsamość każdego obywatela w urzędach. Obecnie korzysta z niego około 680 tys. osób, czyli garstka. Rząd liczy na to, że obywatele chętniej skorzystają z możliwości założenia zaufanego profilu, który umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych przez internet. Około 10 proc. osób w Polsce korzysta z profilu założonego za pośrednictwem banku.
Zobacz także
Przy okazji tematu o punktach karnych dowiemy się też o punktach tymczasowych, które można dostać w czasie kontroli policji. Jak wyjaśnia Gazeta Prawna, są to punkty przyznawane wtedy, gdy odmawiamy przyjęcia mandatu. Punkty te są zapisane na koncie i gdy sprawę wygra kierowca, automatycznie znikają. Gdy przegra, stają się aktywne od dnia ich przyznania. W czasie prowadzenia sprawy nie wliczają się do puli punktów karnych, zatem nie zagrażają utracie prawa jazdy.
Na razie informacje o punktach karnych będą wpisywane na podstawie notatek policyjnych do bazy, nad którą pieczę ma mieć Krajowy System Informacji Policji. W 2018 roku, po uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, wszelkie informacje zostaną przeniesione do długo oczekiwanej bazy CEPiK 2.0. W tym miejscu można dodać, że policja trochę obawia się umożliwienia dostępu do bazy obywatelom, ponieważ w Krajowym Systemie Informacji Policji są przechowywane dane nie tylko o punktach karnych, ale także o poszukiwanych osobach czy skradzionych przedmiotach. Jednak odpowiedzialność spoczywa w tym momencie na Ministerstwie Cyfryzacji.
Przypominamy, że obecnie jedynym sposobem na sprawdzenie swojego konta z punktami karnymi jest odwiedzenie komisariatu policji i poproszenie o to dyżurnego. Jest to nieco kłopotliwe i może zabrać sporo czasu, zwłaszcza gdy na komisariacie jest więcej osób. Informację pisemną w postaci zaświadczenia (np. dla przyszłego pracodawcy) otrzymacie za opłatą 17 zł i po złożeniu podania do komendanta na komisariacie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poniższym artykule.