Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
Choć w internecie nie brakuje stron, które oferują sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych za wykroczenia drogowe, to musicie pamiętać, że to nic innego jak blef. Najczęściej jest to forma żartu, rzadziej forma wyłudzenia danych osobowych i adresu e-mail. Na chwilę obecną jest tylko jeden sposób by sprawdzić liczbę punktów karnych. Jaki?
05.01.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
Dopóki nie wystartuje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0 (CEPiK 2.0) nie możecie sprawdzić swoich punktów karnych inaczej niż odwiedzając komendę Policji. Zatem przynajmniej do stycznia przyszłego roku musicie udać się na komendę, by przejść bardzo uproszczoną procedurę. Nieważne, którą komendę wybierzecie, nie musi być ona właściwa dla waszego miejsca zamieszkania. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i poprosić o podanie stanu konta. Otrzymacie informację o ostatnich wykroczeniach, za które otrzymaliście punkty karne oraz odpowiednią do nich liczbę punktów. Jeżeli na waszym koncie są jeszcze ważne punkty (czyt. przed upłynięciem 12 miesięcy od ich otrzymania) osoba udzielająca informacji poinformuje was o tym, kiedy i które punkty karne znikną z waszego konta. Swoją obecność na komendzie oraz otrzymanie informacji będziecie musieli potwierdzić podpisem w notatce pracownika Policji, ale za informację nic nie zapłacicie.
Jak otrzymać zaświadczenie o posiadanych punktach karnych?
Tu procedura jest niemal identyczna, ale najpierw trzeba uiścić opłatę skarbową w kwocie 17 zł. Z drukiem potwierdzającym wpłacenie powyższej kwoty oraz z napisanym samodzielnie podaniem o wydanie zaświadczenia należy udać się na komendę – również dowolną – i złożyć dokumenty. Tam otrzymacie stosowne zaświadczenie o liczbie posiadanych punktów karnych. Trzeba pamiętać, by podanie adresować do komendanta Policji, u którego będziecie je składać, ponieważ to on je wydaje. Warunkiem otrzymania zaświadczenia będzie więc obecność komendanta, podobnie jak uzyskanie samej informacji będzie możliwe tylko wtedy, gdy pracownik zajmujący się tym, jest na komendzie. Nie jest więc dobrym pomysłem udanie się w tej sprawie w godzinach wieczornych czy nocnych.
W podaniu wystarczy napisać proste… Proszę o wydanie zaświadczenia o liczbie posiadanych przeze mnie punktów karnych za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym.
Czy można dowiedzieć się czegoś o mandatach?
Niestety Policja nie udziela takich informacji. Jedyne, jakie otrzymacie to te o liczbie punktów karnych za ostatnio popełnione wykroczenia, rodzaj tych wykroczeń oraz datę ich popełnienia.
Ile czasu zajmuje uzyskanie informacji o punktach karnych?
Postanowiliśmy sprawdzić jak długo trwa procedura. Udaliśmy się na Komendę Powiatową w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostaliśmy obsłużeni przez pracownika Policji w 17 minut. Przy okazji dowiedzieliśmy się o ostatnio popełnionych wykroczeniach i zerowym dorobku punktowym. Do uzyskania informacji wystarczył dowód osobisty.
Na co pozwoli CEPiK 2.0?
Gdy wystartuje system CEPiK 2.0, zaraz po tym pojawią się nowe usługi online. Dostęp online dla kierowców do własnych danych umożliwi nam bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nas kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, m. in. długo oczekiwane sprawdzenie punktów karnych bez wychodzenia z domu. Zdaniem MSW rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych. Pozostaje tylko pytanie: kiedy ruszy system? Na razie mamy roczne opóźnienie bo miał funkcjonować od 4 stycznia tego roku, a według ostatnich zapewnień wszystko ma funkcjonować dopiero od stycznia 2017 r.
Zobacz także