Ile Mini jest w Mini? - porównanie klasyków na przestrzeni lat
MINI Countryman to samochód, na który wielbiciele "maluszków" czekali z niecierpliwością. Ale czy aby na pewno jest to samochód z segmentu tych najmniejszych? Szukamy odpowiedzi na to pytanie porównując go z pamiętnym Morris Mini Minor z 1959 roku.
09.05.2010 | aktual.: 10.10.2022 18:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
MINI Countryman to samochód, na który wielbiciele "maluszków" czekali z niecierpliwością. Ale czy aby na pewno jest to samochód z segmentu tych najmniejszych? Szukamy odpowiedzi na to pytanie porównując go z pamiętnym Morris Mini Minor z 1959 roku.
Na potrzeby porównania wzięliśmy model Cooper Diesel z silnikiem 1,6 l o mocy 112 KM. Maksymalny moment obrotowy tej maszyny to 270 Nm. Przy tych parametrach samochód jest w stanie rozpędzić się do setki w 10,9 sekundy. Maksymalna prędkość uzyskiwana przez auto to natomiast 180 km/h. Ostatnia ważna informacja dotyczy spalania. Tutaj możemy spodziewać się 4,4 l/100 km, co jest całkiem przyzwoitym rezultatem.
Morris Mini Minor z 1959 miał taki silnik, jaki w ówczesnych czasach był adekwatny do modelu. Tamta maszyna "rozpędzała" się do setki w.. 29,7 sekundy. Wynik mówi sam o sobie. Parametrów silników nie sposób jednak do siebie porównywać. W końcu 50 lat różnicy robi swoje.
Przejdźmy do istotniejszego czynnika, który decyduje o tym, czy samochód jest "mini". Oczywiście chodzi tutaj o wymiary. Nasz współczesny Countryman to potężna maszyna o długości 4,1 m. Jeśli chodzi o wysokość to i ta jest spora: 1,56 metra. Została nam szerokość i kolejna spora liczba, tj 1,8m.
Jak było w oryginalnym Mini Minor? Otóż ten samochód mierzył jedynie 3,1 m. To jest metr mniej niż Countryman! Szerokość staruszka to około 1,2 metra. Auto wysokie było na jedynie 1,4m. Okazuje się zatem, że nowoczesność przebija stare czasy we wszystkich tych parametrach i to nawet o 25%!
Skoro Countryman jest o tyle większy, naturalnie musi być także cięższy. Tutaj nie ma żadnej niespodzianki. Auto waży 1 385 kilograma, podczas gdy Mini Minor od Morrisa ważył jedynie 626 kg.
Te wyniki mówią same za siebie. Dzisiejsze "mini" w niczym nie przypomina swojego przodka... Jest spore, ma bardzo pojemny bagażnik, pasażerowie mogą się w nim wygodnie rozsiąść. Poza tym jest w miarę szybki.
Oba auta mają w sobie coś interesującego. Jednak dla mnie zawsze prawdziwym Mini zostanie Minor. Klasyk sam w sobie który chętnie bym nabył gdyby nie był taki drogi :)
Źródło: autoexpress.co.uk