Honda Civic pokonała ponad 1,6 mln kilometrów. I to na jednym silniku!
Prawdziwe auta skończyły się wraz z nadejściem XXI wieku - to bardzo często powtarzany slogan podważający trwałość i niezawodność nowszych konstrukcji. Jak się jednak okazuje, nadal istnieją modele zdolne bezawaryjnie pokonać oszałamiające przebiegi. Przykładem jest Honda Civic z USA, która od 2006 roku przejechała ponad milion mil.
25.09.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
1 milion mil to ponad 1,6 mln kilometrów. Zdecydowanie imponujący przebieg nawet jak na najtrwalsze modele w historii napędzane mało wysilonymi dieslami z przełomu lat 80-tych i 90-tych. Trudno uwierzyć, że można przejechać taki dystans bez większych awarii. Jak widać na opisywanym przykładzie, jest to jednak możliwe.
Prezentowany samochód to Honda Civic Sedan ósmej generacji z pierwszego roku produkcji. Auto zostało kupione w autoryzowanym salonie marki w Marion w stanie Ohio, gdzie jest regularnie serwisowane do dziś. Kilka tygodni temu właściciel pojawił się w serwisie na kolejny przegląd po 1 mln mil. Mechanicy postanowili uwiecznić tę wyjątkową chwilę na fotografiach i pochwalić się trwałością Civica w sieci.
Dzięki pełnej historii serwisowej wiemy, że auto przez 13 lat eksploatacji nie borykało się z większymi kłopotami. Przy przebiegu około 500 tysięcy mil trzeba było wymienić uszczelkę pod głowicą. W międzyczasie posłuszeństwa odmówił też komputer sterujący pracą jednostki. Cała reszta to wyłącznie elementy eksploatacyjne - opony, tarcze i klocki hamulcowe, czy elementy zawieszenia. Silnik i skrzynia biegów nadal są oryginalne!
Sekretem bezproblemowej eksploatacji jest nie tylko wysoka jakość podzespołów zastosowanych w Civicu, ale i regularny serwis. Auto pojawiało się na wymianie oleju średnio co 3 miesiące. Właściciel ściśle trzymał się zaleceń producenta i nie przekraczał wymaganych interwałów, dzięki czemu dziś Honda, choć nieco zużyta, nadal służy dzielnie i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Jesteśmy ciekawi, czy uda się dobić do 1,25 mln mil (2 mln kilometrów). Jeśli tak - z pewnością o tym napiszemy.