Mandat to nawet 3000 zł. Kierowcy nawet nie wiedzą, jak się zachować
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy istnieje obowiązek zwalniania przed każdym przejściem dla pieszych. Warto wiedzieć, co dokładnie mówią przepisy, by nie narazić się na mandat z zaskoczenia.
Kwestia zwalniania przed przejściami dla pieszych jest często źle interpretowana przez kierowców. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, nie ma bezwzględnego wymogu, by przed każdym przejściem dla pieszych zmniejszać prędkość. Kluczowe jest jednak, by kierowca zbliżający się do "zebry" zachował szczególną ostrożność. Oznacza to gotowość do zredukowania prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu lub do niego wchodzą. Co dokładnie mówi przepis?
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...).
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności jest powiązany z kontekstem sytuacyjnym. Jeśli zbliżamy się do przejście, wokół którego nie ma pieszego i nie ma miejsca, z którego mógłby się pojawić, nie musimy zwalniać. Jeśli jednak w pobliżu przejścia są ludzie, musimy zredukować prędkość. Nawet jeśli żaden z pieszych nie zachowuje się tak, by zasygnalizować chęć skorzystania z pasów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiele zależy też od pogody. Nawet jeśli pieszy nie zamierza przechodzić, a na drodze występują niekorzystne warunki, takie jak śliska nawierzchnia czy trudne warunki pogodowe, kierowca powinien rozważyć zmniejszenie prędkości. To szczególnie ważne, gdy w pobliżu przejścia znajdują się piesi, którzy mogą nieoczekiwanie wkroczyć na drogę.
Czy policjant może wystawić mandat, za to, że kierowca nie zwolnił przed przejściem? Jeśli w pobliżu nie ma ludzi, którzy mogliby na nie wejść, to oczywiście nie. Jeśli jednak w pobliżu przejścia są takie osoby, mundurowy może nałożyć mandat. Taryfikator mandatów nie wyszczególnia kary za takie uchybienie, więc wysokość kary w takim przypadku określi policjant. Górną granicą będzie - zgodnie z przepisami - 3000 zł.