Colin McRae [osobistości motoryzacji]

Colin Steele McRae urodził się 5 sierpnia 1968 roku w szkockim miasteczku Lanark, zmarł 15 września 2007 roku w tym samym miejscu. Jeden z najsłynniejszych kierowców rajdowych w historii, mistrz świata z 1995 roku uhonorowany Orderem Brytyjskiego Imperium.

Colin McRae
Colin McRae
Bartosz Pokrzywiński

21.02.2011 | aktual.: 07.10.2022 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Colin jest synem Jimmy'ego McRaego, siedmiokrotnego brytyjskiego mistrza rajdowego, więc zapach benzyny nigdy nie był mu obcy. Początkowo jednak to nie samochody, a motocykle były obiektem zainteresowań młodego Colina. Jednak po pewnym czasie wymienił on swój motor na Mini Coopera, którym po raz pierwszy wziął udział w amatorskiej imprezie rajdowej.

Obraz

Pierwszym autem, którym Colin zadebiutował w profesjonalnym rajdzie, był Talbot Sunbeam. Po debiucie znawcy porównywali styl jazdy młodego McRaego do stylu Ari Vatanena, idola Szkota. Już w 1988 za kierownicą Vauxhalla Novy (Opel Corsa) Colin brał udział w rajdowych mistrzostwach Szkocji.

Później nastały czasy Peugeota 309 GTi oraz Sierry Cosworth, aż wreszcie w 1991 roku McRae jako wicemistrz Wielkiej Brytanii dołączył do zespołu Subaru. Efekt był natychmiastowy. W 1991 i w 1992 roku Colin wywalczył tytuł mistrza Wielkiej Brytanii, a w 1995 roku został mistrzem świata. Za to osiągnięcie kierowcę uhonorowano Orderem Brytyjskiego Imperium.

Obraz

Później w 1999 roku nastały czasy Forda, w którym Colin miał okazję sprawdzić się za kierownicą Focusa WRC. W 2003 roku przyszedł czas na Citroena, później na Skodę oraz okazyjnie na start w rajdzie Paryż-Dakar, 24-godzinnym wyścigu w Le Mans czy na zawodach X Games. Niestety po odejściu z Subaru latający Szkot nigdy nie powtórzył swoich sukcesów w innym zespole.

Łącznie przez cały okres swojej kariery w latach 1987-2003 oraz 2005-2006 McRae wystartował w 146 profesjonalnych rajdach, z których 25 wygrał, a 42 razy stał na podium. Colin był wielkim przyjacielem Davida Coultharda. Za namową kierowcy F1 przeprowadził się nawet na pewien czas do Monako. Colin McRae pozostał jedną z rajdowych ikon i obecnie obok Sebastiena Loeba to chyba najbardziej rozpoznawalna postać związana z rajdami samochodowymi.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)