Co oznaczają czerwone kontrolki w aucie?
Kontrolki w samochodzie są podzielone na trzy kolory, podobnie jak sygnalizacja świetlna na drogach. Czerwone kontrolki zawsze sygnalizują zagrożenie, które co do zasady powinno skutkować zatrzymaniem pojazdu. Tak jak na światłach.
15.02.2019 | aktual.: 28.03.2023 11:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co do zasady, bo nie zawsze jest to konieczne. Reguła jest taka, że czerwona kontrolka przestrzega przed zagrożeniem awarii, wypadku lub skutków wypadku. Chociażby kontrolka przypominająca o zapięciu pasów bezpieczeństwa też nierzadko jest czerwona, ale nie trzeba zatrzymywać pojazdu. Wystarczy zapiąć pas. Niezapięcie go nie spowoduje wypadku, ale zagrożenie, gdy do niego dojdzie.
Na czerwono świeci się kontrolka zaciągniętego hamulca postojowego lub awarii poduszek powietrznych. W obu przypadkach nie ma realnego zagrożenia, ale może dojść do sytuacji, gdy takowe się pojawi. W obu też nie ma konieczności zatrzymywania pojazdu.
Jeśli kontrolka hamulca postojowego świeci się pomimo jego wyłączenia (nie kontrolka z literą P tylko z wykrzyknikiem), może to oznaczać niski poziom płynu hamulcowego. Wtedy już najlepiej dolać go możliwie szybko, choć też niekoniecznie należy zatrzymać pojazd.
Czerwone są też kontrolki ostrzegające przed zbyt wysoką temperaturą silnika lub niewystarczającym ciśnieniem oleju. W tych przypadkach już najlepiej się zatrzymać, szczególnie w drugiej sytuacji.
O ile wysoką temperaturę można zmniejszyć w czasie jazdy włączając ogrzewanie, o tyle jeśli ciśnienie smarowania jest zbyt niskie, koniecznie zatrzymaj auto i wyłącz silnik. Nie uruchamiaj go zanim nie dolejesz oleju.