Blokada alkoholowa - kto i jak może ubiegać się o zwrot zabranego prawa jazdy?
5 sierpnia 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało Rozporządzenie dotyczące tzw. blokad alkoholowych, czyli alkomatów montowanych na stałe w pojazdach samochodowych, które uniemożliwiają uruchomienie silnika osobom nietrzeźwym. Jest to rozwiązanie przewidziane dla kierowców, którzy zostali złapania na kierowaniu pojazdami mechanicznymi będąc pod wpływem alkoholu. Sprawdź co mówi rozporządzenie!
08.08.2016 | aktual.: 01.10.2022 22:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jakie blokady są dopuszczone do użytku?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownicetwa z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej reguluje jaką blokadę muszą zamontować kierowcy, którym sąd udzieli zgody na przywrócenie uprawnień do kierowania. Według rozporządzenia alkomat musi spełniać wymogi:
- Polskiej Normy PN-EN 50436-1: Blokady alkoholowe. Metody badania i wymagania dotyczące parametrów. Część 1: Urządzenia przeciwdziałające prowadzeniu pojazdów przez nietrzeźwych kierowców;
- Polskiej Normy PN-EN 50436-2: Blokady alkoholowe. Metody badania i wymagania dotyczące parametrów. Część 2: Urządzenia podstawowego zapobiegania mające ustnik i mierzące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Czym są blokady alkoholowe i jak działają?
Blokady alkoholowe (nazywane są również: immobiliserami alkoholowymi, interlockami, alcolockami) to urządzenia do pomiarów alkoholu w wydychanym powietrzu połączone z blokadą zapłonu. Zazwyczaj blokada taka składa się z dwóch elementów: znajdującego się wewnątrz pojazdu alkomatu oraz jednostki sterującej, która instalowana jest zwykle pod deską rozdzielczą i uwalnia lub blokuje zasilanie przekaźnika rozrusznika. W praktyce, aby uruchomić pojazd kierujący musi zbadać się alkomatem. Po wskazaniu wyniku 0, możliwe jest uruchomienie pojazdu.
Dla kogo blokada alkoholowa?
Nie każdy kierowca, który stracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów, będzie mógł się ubiegać o ich zwrot. Pierwszym warunkiem jest upłynięcie połowy okresu orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia. Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy dożywotnio, będą mogli ubiegać się o to po minimum dekadzie. Dodatkowo, to sąd zadecyduje, czy kierujący będzie miał szansę odzyskać uprawnienia. Aby móc ponownie prowadzić pojazd, musi mieć on założoną blokadę alkoholową.