Bili rekord prędkości na LPG. Teraz firma bankrutuje

Jak donosi serwis Gazeo.pl, holenderska firma zajmująca się produkcją systemów autogazu Vialle jest w stanie likwidacji i zniknie z rynku. Niedawno prekursor w technologii wtrysku fazy ciekłej obchodził 50-lecie, a w latach 80. XX wieku pobił rekord prędkości.

Takim pojazdem Vialle zdobyło rekord prędkości na LPG w latach 80.
Takim pojazdem Vialle zdobyło rekord prędkości na LPG w latach 80.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/BMW i Vialle
Marcin Łobodziński

13.08.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serwis zajmujący się tematyką autogazu w Polsce poinformował, że w maju 2022 r. firma Vialle Autogas Systems B.V. złożyła wniosek o upadłość. W wyniku tego zaprzestała działalności i nastąpiła likwidacja spółki.

Natomiast 1 lipca 2022 r. firma Prins Autogassystemen w Eindhoven osiągnęła porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie nabycia własności intelektualnej, marki, zapasów części zamiennych i niektórych urządzeń.

Chodzi tu przede wszystkim o przejęcie technologii wtrysku gazu w fazie ciekłej, w której firma Vialle była prekursorem. Do niedawna Prins oferował instalacje autogazu DLM w tej technologii, ale na razie jest to wycofane, jakby czekało na lepsze czasy. Jest to system zasilania bardzo dobry i skuteczny, a jednak zbyt drogi dla rynku.

Jak donosi serwis gazeo.pl, firma Vialle miała już w 2015 roku kłopoty finansowe. Chwilę później po zmianie nazwy z Vialle Alternative Fuel Systems na Vialle Autogas Systems i restrukturyzacji, miała się odrodzić. Niestety niewiele to zmieniło.

Ciekawostka - instalacja autogazu Vialle została zamontowana w eksperymentalnym BMW M1. Po modyfikacjach (m.in. dołożeniu dwóch sprężarek) i uzyskaniu mocy 410 KM, po zmianach aerodynamicznych pod okiem inżyniera Lamborghini, dnia 17 października 1981 r. osiągnęło 301,4 km/h w próbie bicia rekordu prędkości na LPG.

Początek działalności firmy Vialle jako producenta instalacji LPG datuje się na rok 1967 r.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (2)