Autostrada A4 czynna od granicy do granicy

41-kilometrowy odcinek autostrady A4, łączący węzły Rzeszów Wschód i Jarosław Zachód został oddany do użytku w środę, 20 lipca. Był to ostatni etap budowy 672-kilometrowej autostrady biegnącej od zachodniej do wschodniej granicy naszego kraju.

Autostrada A4 czynna od granicy do granicy
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Aleksander Ruciński

21.07.2016 | aktual.: 01.10.2022 22:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najdłuższa autostrada w Polsce jest więc już oficjalnie gotowa. To kolejny, po otwartej niedawno obwodnicy Łodzi powód do radości dla polskich kierowców. Celem było otwarcie ostatniego odcinka przed startem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 25-31 lipca. Mimo pewnych komplikacji udało się zrealizować założenia.

Podczas budowy odcinka Rzeszów Wschód - Jarosław Zachód rozstano się z konsorcjum Polimex-Doprastav, początkowo powołanym do realizacji przedsięwzięcia. Z powodu braku płynności finansowej wykonawcy i przestojów w pracach. Ostatecznie budowę dokończyły firmy Budimex i Strabag.

Choć autostrada jest już przejezdna, należy zaznaczyć, że na razie nie pojedziemy nią z maksymalną dozwoloną prędkością. Na świeżo wybudowanym odcinku występują jeszcze miejscowe utrudnienia związane z naprawami wiaduktu biegnącego nad linią kolejową. Przewidywany termin zakończenia prac to 31.08.2016. Oznacza to, że od września kierowcy będą mogli w pełni cieszyć się najdłuższą autostradą w Polsce.

Budowa 41-kilometrowego odcinka zajęła łącznie niemal 6 lat. Pierwszą umowę z konsorcjum Polimex-Doprastav podpisano jeszcze w 2010 roku, aby 4 lata później zakończyć współpracę. W 2014 roku podpisano drugi kontrakt. Wówczas prace ruszyły pełną parą, czego efekty widzimy dziś. Władze lokalne liczą, że nowy odcinek przyczyni się do rozwoju gospodarczego i turystycznego Podkarpacia. Inwestycja pochłonęła prawie miliard złotych. Wydaje się jednak, że są to dobrze wydane pieniądze, które zaowocują znaczącym upłynnieniem ruchu w południowo-wschodniej Polsce.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (9)