Poradniki i mechanikaŚwiatła pozycyjne to nie to samo co postojowe. Czym się różnią?

Światła pozycyjne to nie to samo co postojowe. Czym się różnią?

W myśl polskich przepisów każdy samochód rejestrowany w naszym kraju musi mieć światła pozycyjne i może mieć postojowe, ale nie musi. To już zasadnicza różnica. Ale czym naprawdę się te światła różnią? Wyjaśniam w prosty i - mam nadzieję - zrozumiały sposób.

W niektórych pojazdach trudno się połapać, które światła, do czego służą. Tym bardziej trudno niektórym zrozumieć czym są postojówki i czym różnią się od świateł pozycyjnych.
W niektórych pojazdach trudno się połapać, które światła, do czego służą. Tym bardziej trudno niektórym zrozumieć czym są postojówki i czym różnią się od świateł pozycyjnych.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

27.05.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zacznijmy od świateł pozycyjnych. Są one obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu samochodowego. Ich funkcją jest - jak sama nazwa wskazuje – określanie pozycji pojazdu, a konkretnie takie oświetlenie, by inni użytkownicy wiedzieli, gdzie znajduje się pojazd oraz gdzie jest jego przód i tył. To dlatego stosuje się dwie lampy pozycyjne z przodu w kolorze białym oraz dwie z tyłu w kolorze czerwonym.

Świateł pozycyjnych generalnie używamy tylko w warunkach ograniczonej widoczności, w tym po zmierzchu. To też dlatego w samochodach wyposażonych w światła do jazdy dziennej lampy pozycyjne z tyłu nie świecą za dnia. Analogicznie, w samochodach wyposażonych w światła automatyczne, ale bez odrębnych do jazdy dziennej, funkcja "auto" przy dobrej widoczności uruchamia światła pozycyjne tylko z przodu. Tylne włączają się natomiast automatycznie, kiedy czujnik zmierzchu przełączy przednie światła na mijania, które automatycznie uruchamiają światła pozycyjne z tyłu.

Warto o tym pamiętać, ponieważ jazda np. we mgle czy w rzęsistym deszczu w dzień może być bardzo niebezpieczna. Czujnik zmierzchu może nie zareagować, a wtedy inni użytkownicy mogą nie zauważyć naszego pojazdu, kiedy dojeżdżają do niego z tyłu. Włączcie wtedy przynajmniej światła pozycyjne, a najlepiej mijania.

Czym więc są światła postojowe na tle pozycyjnych?

Analogicznie, jak wskazuje nazwa, światła postojowe powinny być używane podczas postoju i tylko wtedy. To zasadnicza różnica, ponieważ świateł postojowych nie można używać podczas jazdy. Są jednak nieobowiązkowym elementem wyposażenia i auto może ich nie mieć w ogóle. Czego wtedy używać podczas postoju?

Świateł pozycyjnych, które w 100 proc. spełniają funkcję postojowych, ale uwaga – światła postojowe w ogóle nie spełniają funkcji świateł pozycyjnych. I tu ciekawostka – w praktyce światła postojowe nie istnieją!

Zasadniczo są jedynie funkcją świateł pozycyjnych albo kierunkowskazów – a nie konkretną lampą, włączaną oddzielnie lub automatycznie. Przykładowo, jeśli włączymy światła pozycyjne, wyjmiemy kluczyk ze stacyjki i zamkniemy pojazd, to światła pozycyjne najczęściej będą się świecić tylko z lewej strony pojazdu już jako światła postojowe - w autach przystosowanych do ruchu lewostronnego z prawej strony.

W niektórych modelach można też przełączyć światła pozycyjne w tryb świateł postojowych, a w jeszcze innych wystarczy włączyć lewy kierunkowskaz i wyłączyć zapłon, by uzyskać efekt świateł postojowych. Jest to dopuszczalne w ramach wyjątku, który mówi o tym, że światła postojowe mogą mieć barwę pomarańczową, ale tylko jeśli rolę świateł postojowych pełnią światła kierunkowskazów.

Należy oczywiście pamiętać, że jednostronne światła postojowe można włączyć tylko z tej strony pojazdu, która znajduje się bliżej środka jezdni, czyli w praktyce z tej, z której będą nas mijać inne pojazdy. Mówiąc wprost – samochód postawiony przy prawej krawędzi jezdni, powinien mieć włączone postojówki z lewej strony. Oczywiście może mieć też włączone zwykłe światła pozycyjne po obu stronach, bo jak wiemy – pełnią one rolę świateł postojowych - nigdy na odwrót.

Komentarze (2)