Renault Clio
Renault Clio to prawdopodobnie najpopularniejsze w Europie auto miejskie, wywodzące się z segmentu B. Nazwa modelu Clio pochodzi od imienia Klio - muzy historii z mitologii greckiej. Auto francuskiego koncernu byoł pierwszym modelem, do którego oznaczenia nie użyto nazwy liczbowej. Clio z pewnością zapisze się w historii francuskiej motoryzacji, jako bestseler wśród francuskich pojazdów. Renault Clio zadebiutował na rynkach w 1990 roku, błyskawicznie zaskarbiając sobie uznanie użytkowników, czego dowodem było przyznanie Clio tytułu Samochodu Roku w 1991 r. Po nagrodę tą Clio ponownie sięgnął w 2006 roku, po debiucie trzeciej generacji. W Japonii Clio funkcjonuje pod nazwą Renault Lutecia.
Renault Clio – opis modelu
Renault Clio zastąpiło takie auta, jak: Renault 4CV, Renault 4, a bezpośrednio zastąpił Renault 5. Pierwsza generacja Clio przeszła dwukrotną modernizację - w roku 1994 (po niej auto otrzymało nazwę Phase II) i 1996 (Phase III), a najbardziej pożądaną wersją pierwszej generacji było Clio Williams . Clio drugiej generacji ukazało się w 1998 roku (druga generacja Clio oferowała specjalne wersje auta, np.: Clio Sport). W 2005 roku do sprzedaży weszła trzecia generacja Clio, a w roku 2007 w ofertę auta weszła wersja Grandtour (kombi).
Renault Clio posiadał pudełkowaty design, który, w czasach gdy wychodziła pierwsza generacja auta, uważany był za nowoczesny. Co więcej, niepozorna bryła Clio skrywała dosyć sporo miejsca. Clio zarejestrujemy na pięć osób, ale dla lepszego komfortu lepiej podróżować w cztery osoby. Renault Clio proponowano w wersji z pięciodrzwiowym nadwoziem albo w wersji trzydrzwiowej. Bagażnik miał pojemność wynoszącą 265 litrów.
Renault Clio – jednostka napędowa
Moc maksymalna, jaką mogły wygenerować silniki Renault Clio, to 48 – 220 KM, co przekłada się na maksymalną prędkość uzyskiwaną przez Clio, rzędu 157 – 235 km/h. Aby przyspieszyć do 100 km/h, Clio potrzebuje między 8,6, a 14,5 sekundy. Motor Renault Clio to jednostka rzędowa, zawierająca od trzech do czterech cylindrów, z pojemnością wynoszącą od 0,9 do 2,0 litra.
Moment obrotowy Clio osiągany jest od 80 do 280 Nm. Typ paliwa, które napędza francuskie auto, to benzyna, gaz LPG lub olej napędowy. Średnie zużycie paliwa waha się między 3,2 a 7,0 l na sto kilometrów.
Wymiary Renault Clio prezentują się następująco: długość – od 3,7 do 4,3 metra, szerokość – od 1,62 do 1,77 metra, wysokość – od 1,36 do 1,51 metra.
Auta, które rywalizują z Renault Clio, to np.: Opel Corsa, Volkswagen Polo oraz Peugeot 208.