Nowe, surowe kary dla drogowych przestępców
Rząd zaakceptował nowelizację przepisów, w sprawie karania za przestępstwa drogowye, w tym pijanych kierowców. Teraz osoba, która w stanie nietrzeźwości spowoduje poważny wypadek, trafi na minimum 2 lata do więzienia. Są także inne, ważne zmiany.
13.01.2017 | aktual.: 14.10.2022 14:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
2 lata pozbawienia wolności będzie dolną granicą i to bez możliwości uzyskania wyroku w zawieszeniu dla nietrzeźwego sprawcy wypadku, który spowodował ciężkie obrażenia ciała lub śmierć jego uczestników. Bezwzględnie trafi do więzienia na taki lub dłuższy okres. Dotyczy to rzecz jasna także osób, które prowadzą pod wpływem środków odurzających, działających podobnie jak alkohol.
Do tej pory, wymierzane kary za to przewinienie były niższe. Dolna granica wynosi obecnie 9 miesięcy, a do roku wyrok można zawiesić. Wielu delikwentów otrzymało wyroki na okres od kilku miesięcy do 2 lat, z czego część w zawieszeniu. Teraz nie będzie możliwości odbycia kary krótszej niż 24 miesiące i to bez możliwości jej uniknięcia.
Z 3 do 5 lat pozbawienia wolności zostanie przesunięta także górna granica kary dla osób, które nie przestrzegają sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wynikającego najczęściej z jazdy w stanie nietrzeźwości. Jeżeli utrata prawa jazdy wynikała z decyzji administracyjnej, wówczas kierujący może dostać nie tylko karę pozbawienia wolności do 2 lat, ale także obligatoryjnie straci prawo jazdy na okres od roku do 15 lat.
Również do 5 lat więzienia wzrośnie kara za ucieczkę przed policją, a takie zachowanie będzie się kończyło obligatoryjnym zabraniem prawa jazdy na okres od roku do 15 lat. Obecnie czyn ten jest zagrożony karą grzywny lub aresztu do 30 dni i jest jedynie wykroczeniem. Od wejścia nowych przepisów w życie, stanie się przestępstwem, czyli zajmie się tym sąd karny. Choć mogłoby się wydawać, że takie sytuacje mają miejsce głównie w filmach sensacyjnych, to w rzeczywistości ich liczba sięga ponad 20 tys. rocznie i stale rośnie.
Do 3 lat zostanie wydłużony okres przedawnienia wykroczeń w ruchu drogowym. Zgodnie z tymi przepisami, słynna sprawa „Froga” zakończyła by się dla niego prawdopodobnie zupełnie inaczej, a przy 2-letnim okresie przedawnienia, znany pirat drogowy wyszedł z tego bez większego szwanku.
W znowelizowanym prawie o ruchu drogowym znajdzie się wreszcie wyraźna podstawa do poddawania kierujących pojazdami rutynowej kontroli trzeźwości lub obecności w organizmie innych środków odurzających niż alkohol. Do tej pory pojawiało się wiele kontrowersji w tym temacie, a w minionym roku sam Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdził, że rutynowe kontrole trzeźwości nie są zgodne z prawem.